Bitcoin Yatırımı Artarken, Altın Yatırımı Azalıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Gelen rapora göre, Bitcoin yatırımları artış gösterirken, altın yatırımlarında ise önemli bir azalma görünüyor.

CoinShares’in yakın tarihli bir piyasa raporu, geçen hafta Bitcoin ürünlerine önemli miktarda fon aktığını gösterdi. Yine aynı süre zarfında, altın yatırımlarında önemli bir gerileme ve çıkış yaşandı. Altın yatırımlarından vazgeçen kişilerin, kripto paraya dönüp dönülmediği ise bilinmiyor. Ancak yıllık rapora bakıldığında altın yatırımlarının hala önde olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bitcoin Ürünlerine Haftalık Giriş Arttı

CoinShares tarafından bildirildiği üzere, kurumsal yatırımcılardan yaklaşık 429 milyon dolar, son yedi gün içinde Bitcoin ürünlerine ve fonlarına aktı. Bu rakam, şimdiye kadar en yüksek 2. haftanın ortaya çıkmasını sağladı. Rekorun kırıldığı hafta, BTC ürünlerine yapılan yatırımın toplam miktarı 468 milyon dolardı. Yazı kaleme alındığı esnada, BTC 18.734 dolar üzerinden işlem görüyor.

CoinShares, Grayscale Investments’ın tek başına kurumsal yatırımcılardan Bitcoin Trust fonu üzerinden 336,3 milyon dolar kazandığını bildirdi. Bu gelişme, şirketin yönetim altındaki varlığını (AUM) 12,4 milyar doların üzerine çıkardı. Senenin başında bu güne, şirket 4.3 milyar dolar kazanmış oldu. Bu arada, sektördeki AUM geçen yıl 2,57 milyar dolardan bu yıldan bu yana 15 milyar dolara yükseldi.

CoinShares’ten James Butterfill’e göre bu gelişme, kurumlar arasında Bitcoin’e güçlü ve artan bir ilgi olduğunu gösteriyor. Ayrıca Butterfill’e göre, bu benimseme süreci sadece bir başlangıç. Çok yakında diğer kurumsal firmalardan da BTC yatırımları başlayacak.

Geçtiğimiz hafta BTC’ye yatırımlar artarken, altına yapılan yatırımlarda düşüş göründe ve altınlar bozduruldu. Altın yatırımında yalnızca 1 ay içerisinde 9.2 milyar dolarlık bir çıkış yaşandı. Bu dönemde ise BTC yatırımları 1.4 milyar dolar değerinde artış gösterdi. Bununla birlikte, Altın’daki yıllık girişin kripto para birimine kıyasla hala daha yüksek (45,7 milyar $) olduğunu belirtmekte fayda var.

Kaynak: Crypto Politan

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998