a
coinnet

BitMEX CEO’su: “Bitcoin Dünya Çapında Yasallaşacak”

Dünyaca ünlü kripto para borsası BitMEX CEO’su Alexander Höptner, birçok ülkenin El Salvador örneğini izleyerek Bitcoin’i yasal hale getireceğini tahmin ettiğini açıkladı.

BitMEX’te yayınlanan blog yazısında Bitcoin’in birçok ülkede yasal olacağını ve bu konuda El Salvador örneğinin izleneceğini dile getirildi. BitMEX CEO’su, “doğal olarak eşit olmayan bir finansal sistem” ile karşı karşıya kalan ülkelerin, Bitcoin gibi alternatifler lehine statükoya sırt çevirmeye daha istekli olacağını söyledi.

Dünya Bankası ve IMF Bunu Durduramaz

Höptner, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların karşı çıkmasının bile bunu durduramayacağını söyledi. BitMEX CEO’su Höptner konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Eleştirmenlerin fark edemediği şey, El Salvador gibi gelişmekte olan ülkelerin, merkezi olmayan dijital para birimlerini ve ödemeleri benimsemede dünyaya öncülük etmeleridir. Küresel finansal sistemin kendi nüfusları için nasıl çalıştığını ve çalışmadığını analiz etmek için on yılları vardı. Vatandaşları üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilecek para politikası kararlarını etkileme konusundaki güçsüzlüklerinin farkındalar”

Bitmex CEO’su, Bitcoin’i destekleyen ülkelerin mutlaka mevcut para sisteminden çıkmadıklarını, bunun yerine yeni bir şey denemeyi seçtiklerini söyledi. Höptner, yenilik peşinde koşma kararının alayla değil övgüyle desteklenmesi gerektiğini söyledi.

En Az 5 Ülke Bu Konuda Adım Atacak

BitMEX CEO’su Alexander Höptner, önümüzdeki yılın sonuna kadar en az 5 ülkenin El Salvador’un yolundan gideceğini düşünüyor.  Gelişmekte olan ülkelerin de önümüzdeki yıl kripto paralara daha çok sarılacağını ifade eden Höptner, özellikle de yurt dışında ailelerine para göndermek isteyen vatandaşlara daha ucuz ve daha verimli havale sağlamada kriptonun önemini vurguladı.

Höptner ayrıca enflasyonun çok gerçek etkisine – para basma memleri bir kenara – dikkat çekti ve COVID-19 ile ilgili teşviklerin kaçak enflasyonla ilgili endişeleri artırdığını söyledi.

Höptner’e göre, gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyon için IMF tahmini, gelişmiş ülkelerin iki katından fazladır (%5.4’e karşı %2.4). BitMEX başkanı, enflasyonun bireyleri hükümetlerinin eylemlerinden bağımsız olarak fiat alternatifleri aramaya yönlendireceğini belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.