a

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Blockchain(Blok Zinciri), zincir yapıda bloklardan oluşan, şifrelenmiş işlem takibine imkan sağlayan bir veritabanı sistemidir. Para transferlerinde her adım bir bloğu temsil etmektedir. Örneğin göndericinin adı, gönderilen tutar, alıcının adı gibi bilgilerin her biri bir bloğu oluşturmaktadır. Transfer işlemi sırasında oluşturulan bu bloklar şifrelenmekte ve kırılamaz hale getirilmektedir. İşlem sırasında oluşan bloklar ağdaki herkese dağıtılmakta ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunmaktadır. Blockchain’in çalışma prensibi bu teknolojiye dayanmaktadır. Blok üzerindeki bilgiler yalnızca üzerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilmektedir. Blockchain teknolojisi, tekil kullanıcılara dijital kimlik üzerinde geniş bir kontrol imkanı sağlamaktadır. Buradan hareketle Blockchain, kağıt bir kayıt defterinin elektronik versiyonu olarak işleyen dijital bir kayıt defteridir ve tüm işlem listesini kaydetmekle yükümlüdür. Dijital kimlik üzerinde yarattığı geniş kontrol imkanı Blockchain’in finans kaynaklı birçok alanda tercih haline getirmiştir.

Blockchain çalışma prensibinde üzerinde durulan 2 önemli nokta dağıtılmış ve merkeziyetsiz yapısıdır. Bu yapı, kayıt defterinin  yalnızca bir kopyasının olmadığına (dağıtılmış) ve tek bir otorite tarafından kontrol edilmediğine (merkeziyetsiz) işaret etmektedir. Blockchain ağını devam ettiren her kullanıcı blockchain verisinin dijital bir kopyasını saklamakta ve bu kopya sıklıkla güncellenerek tüm son işlemlerle ve diğer kullanıcıların kopyalarıyla senkronize olmaktadır.

2008 yılında Bitcoin adlı kripto para birimini dünyaya tanıtan Satoshi Nakamoto lakaplı bir geliştirici tarafından ortaya atılan Blockchain teknolojisi, özellikle kripto para piyasası işlemlerinin bel kemiği görevi görmekte ve işlemlerin Bitcoin gibi dijital para birimleri kullanılarak gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Gelişmiş şifreleme algoritmalarına sahip blok zinciri teknolojisi sayesinde, çeşitli kripto para birimleri her bilginin bir blokta kaydedildiği çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Etherium (ETH), TetherUS (USDT), Ripple (XRP), ChainLink (LINK), Litecoin (LTC), Cardano (ADA) ve Stellar (XLM) gibi binlerce kripto para biri Blockchain teknolojisi kullanılarak üretilmiştir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.