Blockchain Nükleer Savaşın Önüne Geçebilir mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Yakın tarihli bir rapora göre blockchain teknolojisi, ülkeler arasında güven tesis ederek nihayetinde nükleer savaş risklerini azaltılmasında rol oynayabilir.

King’s College London’un araştırma kolu olan Bilim ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi (CSSS) ilginç bir araştırmaya imza attı. Araştırmaya göre, blockchain teknolojisi, nükleer savaş başlıklarını ortadan kaldırmak içini savaşan ülkeler arasındaki güveni arttırabilir ve böylece olası savaş risklerini azaltabilir.

Nükleer Savaş Başlıkları Sökülebilir mi?

Nükleer silahlar, İkinci Dünya Savaşı’nda ortaya çıktığından beri, tüm insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Birleşmiş milletler bu silahları “dünyadaki en tehlikeli silahlar” olarak isimlendirdi.

Dünyadaki bazı kuruluşlar, nükleer silahlardan tamamen kurtulmayı amaçlasa da, devletlerin bir çoğu buna sıcak bakmıyor. Washington Post kısa süre önce nükleer savaş tehdidinin ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başladığından bu yana arttığını belirten bir rapor yayınladı.

CSSS raporunun önde gelen araştırmacısı Dr. Lyndon Burford, ulusların “işbirliğine dayalı silahsızlanma ve silah kontrol önlemlerinin” silahlardan arınma konusunda yardımcı olabileceğini belirtti. Bununla birlikte, stratejik ve yasal kaygılar nedeniyle hassas bilgileri açığa çıkarmamak için hükümetlerin birbirlerine yeterince güvenmediğinin altını çizdi.

Sonuç olarak, Dr. Burford blockchain teknolojisini olası bir çözüm olarak seçti. Araştırma, DLT’nin uygulandığı takdirde nükleer savaş başlıklarının “emniyetli, emniyetli ve güvenilir bir şekilde” sökülmesini doğrulamaya yardımcı olabileceğini ifade ediyor. Bu, “nükleer silahsızlanma ve silahların kontrolünün doğrulanması konusunda işbirliğini ilerleterek” Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı imzalayan ülkeler arasındaki güveni arttıracaktır.

Blockchain Nasıl Yardımcı Olabilir?

Rapor, blockchain teknolojisinin, yetkililere “merkezi bir otorite olmadan şifrelenmiş verileri toplu olarak yönetmesine” olanak tanıyacağını vurguladı. Bu, ağlarda gizlice saklanan verilere müdahale edilmesini “pratik olarak imkansız” hale getirecektir. Böylelikle DLT, güvenmeyen taraflar arasında işbirliği için teknik bir temel oluşturacaktır.

Rapor blockchain’in farklı yararlarına da dikkat çekti. Bunlar arasında, “anlaşmadan sorumlu maddeler için sabit, şifreli bir gözetim zinciri kaydı” oluşturulması yer alıyor. Bu sayede üçüncü tarafların silahsızlanma verilerini bu verileri görmeden doğrulamasına izin vererek uluslararası güven oluşturmak için zemin hazırlanıyor.

Blok zinciri destekli bir platform, “konum sensörleri ve çevresel monitörlerden oluşan özel bir nesnelerin interneti” için güvenli bir temel katman sağlayabilir.

Kaynak: CryptoPotato

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998