CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Blockchain Teknolojisi, COVID-19 ile Mücadeleye Nasıl Yardımcı Olabilir?

, Blockchain Teknolojisi, COVID-19 ile Mücadeleye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Covid-19 pandemisi ile mücadele etmek için çeşitli teknolojiler kullanılıyor, Blockchain bu hastalığı yenmede önemli bir rol oynayabilir mi?

Devam eden COVID-19 salgınıyla savaşmak için birçok finans ve insan kaynağı kullanılıyor. Teknolojiler ise bu mücadelede; araştırma için yapay zeka, bilgi aktarım hızını artırmak için 5G ve diğerlerini kullanıyor.

Blockchain, şu anda dünyadaki kurumların ve hükümetlerin COVID-19’a yanıt vermesine yardımcı olmada önemli bir rol oynadığı ve şu anda sağlık hizmetleri ve gıda tedarik zincirlerine entegre edildiği için bu mücadelenin dışında bırakılmıyor.

Blockchain platformları bir pandemiyi yenmeye nasıl yardımcı olabilir?

Blockchain platformları, pandemik malzeme dağıtımını, bağışları, yardım dağıtımları vb… gibi diğerlerini, kullanıcıların verilerini ihlal etmeden hızlı ve şeffaf bir şekilde izlemek için kullanılabilir.

Dijital kimlik, blockchain platformlarının COVID-19’u yenmeye yardımcı olabileceği başka bir yoldur: Şirketler, koronavirüsle mücadele etmenin en iyi yolunu araştırmaya yardımcı olmak için blockchain platformları aracılığıyla işbirliği yapabilir ve anonimliğe izin vermek için temas izleme uygulamaları blok zinciri üzerine kurulabilir.

Blockchain, tıbbi verilere güvenilirlik, şeffaflık ve güvenlik getirebilir. Bu salgın sırasında çeşitli kuruluşlar verileri manipüle etmekle suçlandı, blok zinciri şeffaf ve değişmez tıbbi veriler sağlayarak bunların çözülmesine yardımcı olabilir. Virüsün yayılmasını, enfekte olmuş vatandaşların sayısını ve kurtarılmış vatandaşların sayısını izlemek için blockchain tabanlı bir küresel pandemi haritası kullanılabilir.

Sağlık sigortası taleplerinin yönetimi blockchain ve akıllı sözleşmeler yoluyla yönetilebilir.

Merkezi olmayan ödeme sistemlerinin rolü

Öte yandan, blockchain tabanlı merkezi olmayan bir ödeme yöntemi, virüsü yenmede hayati bir rol oynayabilir, çünkü şirketler, nakit yoluyla virüsü yayma riski olmadan kripto para birimleri aracılığıyla ödeme alabilirler. Ayrıca, yüksek hızlı kripto para ödeme sistemleri, saniyeler içinde sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için, para transferlerini birden çok senkronize defterler ve tek bir noktadan başarısızlık riskini azaltma potansiyeli olan birden fazla işlemi düğümler vasıtası ile dağıtılmış defter teknolojisini kullanarak sağlar.

Tıbbi araştırma ve ekipman için para toplamak ve pandemi sırasında yardım malzemeleri sağlamak için bağış kampanyaları düzenlenmektedir. Örneğin, Covir blockchain projesi kısa bir süre önce Covid-19 salgını sırasında ve sonrasında Büyük binaları dezenfekte eden robotlar için ve Biyogüvenlik lisanslarını finanse etmek için ahtapot robotları ile ortaklık kurdu. Covir’in temel amacı, ahtapot robotlarının lisans almasına yardımcı olmaktır, böylece robotları dünya çapında kullanıma sunmaktır.

Blockchain, fonların kökenini izlemek ve bu fonların doğru amaçlar için kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek için bir araç sağlarken, bağış toplama ve bağış kampanyaları sırasında da şeffaflığı teşvik etmek için kullanılabilir.

Tokenizasyon, ülkelerin COVID-19’dan sonra ekonomiyi inşa etmelerine yardımcı olabilir.

Tokenizasyon, covid-19 pandemisinden sonra toplumu yeniden inşa etmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Pandeminin neden olduğu hasar, ekonomik durgunluk ve dünya çapında hissedilen yüksek işsizlik oranıyla şüphesiz çok büyük olacaktır. Blockchain platformları, varlıkların mümkün olan en küçük şekilde bölünmesini sağlayarak tokenizasyonu mümkün kıldı. Belirteçlere ayırma en küçük boyutta olan kişi, yatırım ve ekonomi yaratılmasına katkı sağlar.

BigONE Borsasının ana işletme sorumlusu Kelvin Cheng, tokenizasyonun şirketlerin varlıklarını bölmelerine ve yatırımcıların tokenize varlıklara katılmalarına izin vererek ekonomiye yardımcı olabileceğine inanıyor. Aşağıda Cointelegraph’a yaptığı açıklamada olduğu gibi:

“Tokenleştirme, kar elde etme yeteneği ve temel varlıklar dahil olmak üzere bir şirketin temel kaynaklarını dijitalleştirebilir. Jetonu tutmanın varlık jetonlaştırması, jetonu elinde tutan kişilerin şirketin avantajlarından yararlanabilecek bir “jeton sahibi” olarak kabul edilebileceği hisse senedi tutmaya eşdeğerdir. Kişi ne kadar çok simgeye sahipse, o kadar çok fayda sağlayabilir. Dijital hale getirilmiş kâr, bir şirketin kârının bir temettü dağıtabileceği veya jetonun elde tutulma durumuna göre geri satın alabileceği anlamına gelir ”

 

Blockchain, covid-19 kurtarma sürecine katkıda bulunmak, oluşturmak ve izlemek için benzersiz bir yol sağlar. Belki de pandemi sona erdiğinde, blockchain’in bize nasıl yardımcı olduğuna tekrar bakabiliriz ve şüpheciler bu teknolojiyi günlük kullanım için benimsemeye ikna olabilirler.

Kaynak: cointelegraph.com

Benzer Yazılar

Bitcoin’e Koronavirüs Mü Bulaştı? BTC Geleneksel Piyasalarla Hareket Ediyor!

Doğan Şahin

12 Mayıs 2020 Günlük Kripto Para Analizi

Doğan Şahin

Yarın Gerçekleşecek Olan Toplantı Bitcoin’i Etkiyelecek mi?

Sezer

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku