a
coinnet

MTAYLAN Solar Delegate Bitget Türkiye AMA Etkinliği

coinnet
coinnet

1- Solar Projesi ve kendinizi komunitemize tanıtabilir misiniz ?

SOLAR, merkeziyetsiz ve topluluk odaklı bir blokzincir projesidir. Solar, gerçek anlamda yönetilebilen bir ekosistem oluşturmaya odaklanmıştır.

Açık kaynaklı yazılım geliştiricilere ve topluluk katılımına sahip bir ekosistem. SOLAR, kendi coin’i olan $SXP ye sahip bir blokzincirdir. Güvenli ve emniyetli bir katman-1 (layer-1) blokzinciri çerçevesi üzerinde çalışan, merkeziyetsiz ve topluluk odaklı bir proje olan Solar, ana ağını (mainnet) 28 Mart 2022’de saat 18:00 UTC’de başlatmıştır.

Solar, SXP tokenlerini ERC20 / BEP20’den deneyimli geliştiricilerin ve topluluk katkılarının yardımıyla kendi ana ağına (mainnet) coin olarak taşıdı. Solar, diğer önde gelen blokzincir projeleriyle başarılı bir şekilde rekabet edecek bir blokzincir inşa etmiştir.

Bana gelecek olursak; Delege mtaylan olarak, bugün itibari ile SOLAR Blokzinciri üzerinde yeralan aktif ve bekleme durumundaki toplam 88 SOLAR Network delegesinden biriyim. Ayrıca bir süre Delege olarak çalışıp istifa etmiş olan 10 tane Network delegesi de var.

SOLAR’daki Network delegeleri, SOLAR ekibinden bağımsız olarak çalışan birimlerdir. Diğer blokzincir projelerinde gördüğümüz, NODE/VALİDATÖR gibi isimlerle anılan Blokzincir üzerindeki kayıtları tutmakla görevli SUNUCU bilgisayarların SOLAR ve benzeri DPOS sistemlerdeki karşılığı DELEGEdir diyebiliriz kısaca.

SOLAR Delegelerinin bağımsız olarak çalışması, SOLAR Blokzincirinin Merkeziyetsiz olmasını sağlar. Halen aktif durumda çalışan 53 delege, dünyanın çok farklı yerlerindeki güçlü sunucu bilgisayarları ile SOLAR’ın Merkeziyetsiz yapısını oluşturmaktadır.

SOLAR Blokzinciri projesine bu yılın başında DevNET ve TestNET aşamalarından bugüne hem sunucu bilgisayarlarımla, hem de yapmaya çalıştığım faaliyetler ile katkı sağlamaya çalışıyorum. Benim ve diğer SOLAR Delegelerinin yaptığı katkıları,

SOLAR’ın Delegeler sayfasında ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Benim sayfamın linkini yazarak bu soruya verdiğim cevabı tamamlayayım izninizle.
https://delegates.solar.org/delegates/mtaylan

2- Solar’ı rakiplerinden ayıran özellikleri nelerdir ?

Solar, birçok yönden diğer geleneksel blokzincir lerinden sıyrılıyor. Solar ‘ın etkileyeci özelliklerinden biri, Delegated Proof of Stake (DPOS) Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı modelini kullanmasıdır. Eğer biraz araştırma yapabilirseniz; DPOS modelinin, POS ve POW modellerine göre üstün yanlarını anlatan birçok kaynak bulabilirsiniz. SOLAR’da geçtiğimiz günlerde ilk oylama işlemi gerçekleştirildi.

SOLAR Delegelerine, kazandıkları blok ödüllerinin %5 lik bölümünü SOLAR yazılım/geliştirme harcamaları
için ayırmak isteyip istemedikleri soruldu. Yapılan oylamanın detaylarına şu linkten ulaşabilirsiniz.
https://cloudflare-ipfs.com/ipfs/QmVntbyU3YRs2gc2cdK3Qk83hAeHvXv6iySTKHkoyM2V7N

Bu oylamada alınan karar doğrultusunda blok paylaşım ödülleri düzenlenerek SXP Mainnet ağında (671,988 blokta) Solar Core 3.3.0’da uygulamaya geçirildi. Yapılan bu ilk oylamada Delegelerin %89’u olumlu oy kullandı. Bu tür oylamalar Solar Blockchain ‘i sürdürülebilir, verimli ve tamamen Merkeziyetsiz hale getirecektir. Solar Blockchain 53 Delege’ye sahiptir.

Topluluk delegelere oy verir, delegeler de teknik kararlar için oy kullanır. Yol Haritasında Q3’de yeralan governance (yönetim) modülünün etkinleştirilmesinden sonra tüm SXP cüzdan sahipleri, cüzdanlarını
kullanarak oylamalara katılabilecektir. Network delegeleri oylama ile seçilir Her 1 SXP = 1 Oy sayılır ayrıca bir Delegeye oy verdiğinizde onun blok oluşturma ödüllerinden sizde pay kazanırsınız.

Diğer blokzincirlerdeki STAKE yapma işleminin karşılığı, Solar’da Delegeye oy vermektir. Topluluk, yaptığı işleri beğendiği delegelere oy vererek onların ilk 53 aktif delege arasında yeralmasını sağlar. SOLAR Blokzincir inde sadece ilk 53 Delege, blok ödülü kazanabilir. Diğer Blokzincirlerde olduğu gibi STAKE
yaptığınızda belirli bir süre varlıklarınızın kilitli kalması gibi bir durum sözkonusu değildir.

İstediğiniz an oyunuzu geri çekebilir veya değiştirebilirsiniz. Ayrıca bir Delegeye oy vererek STAKE yaptığınızda, SXP’leriniz herhangi bir yerde kilitlenmez, hep sizin cüzdanınızda ve sizin kontrolünüzde kalmaya devam eder. İstediğiniz an cüzdanınızdan SXP çekebilir veya ekleyebilirsiniz.

Ayrıca SOLAR, District53 isimli bir Metaverse oyunu geliştirmiştir. Çok popüler bir oyun olan MineCraft temelindeki bu oyunun testlerine katılmak için SOLAR SXP Türkiye (https://t.me/solarnetwork_tr) adminleri ile irtibata geçebilrsiniz.

Bulabilirsem size oyundan birkaç resim karesi göndermeye çalışayım. Önümüzde ki süreçte SOLAR Blokzinciri üzerinde NFT ve Token oluşturmanızı sağlayacak araçlar da kullanıma sunulacaktır. Yine yakın bir zamanda SOLAR üzerinde bir Launchpad faaliyete geçecektir. SOLAR üzerinde yapılması planlanan faaliyetleri yakından incelemek için Yol Haritasını incelemenizi tavsiye ederim. https://solar.org/roadmap

3- Solar’ın token ekonomisi ve Burn politikası hakkında bilgi verebilir misiniz?

SOLAR Blokzinciri üzerinde DELEGElerin temel görevi, SOLAR ağının güvenli/güncel bir halde olmasını sağlamak ve Blokzincire ait kayıtları tutmaktır. Delegeler bu görevlerini yerine getirdikleri için BLOK ÖDÜLÜ kazanırlar. POW temelinde çalışan blokzincirlerdeki madenciler (mining) gibi düşünebilirsiniz.

POW a göre çok daha verimli ve az enerji harcayan çevre dostu bir sistem olduğunu da eklemeliyim.
Delegeler bu blok ödüllerini sadece ilk 53 delege arasında yeraldıkları süre boyunca kazanırlar.

Daha önce bahsettiğim şekilde kazanılan bu ödüllerin %5 lik bir bölümü de doğrudan yazılım/geliştirme fonuna aktarılır. Diğer DPOS sistemlerden farklı olarak, SOLAR Blokzincirinde her DELEGE eşit miktarda blok ödülü kazanmaz. Delegeler, ilk 53’deki sıralamalarına göre değişen oranlarda blok ödülü kazanırlar.

Temel olarak, en çok oy alıp en üstte 1. sırada olan delege en az miktarda blok ödülü kazanırken, en
altta 53. sırada olan delege en fazla blok ödülü kazanır. Bunun SOLAR’ a katkısının ne olduğunu merak eden olursa anlatabilirim. Delege sıralamalarına göre Blok Ödüllerini gösteren tablo şu şekildedir.

SOLAR Mainnet’e geçmeden önce sürekli olarak SXP’nin toplam arzı konusunda çeşitli farklı ve birçok kişiyi endişelendiren haberler dolaşıyordu. SOLAR Whitepaper yayınlandıktan sonra bu konudaki önemli bir karışıklık da çözümlenmiş oldu.

Daha önce BEP20 ve ERC20 ağları üzerinde olan SXP’lerin SOLAR Blokzinciri ne aktarılması ile hiç bir şekilde Toplam Arz’da artış olmamıştır. Bu konuda ayrıntılı açıklamayı, SOLAR Whitepaper’ın 11. sayfasında bulabilirsiniz.

https://docs.solar.org/assets/documents/tr-whitepaper-february-2022.pdf

SOLAR blokzinciri nde her 8 saniyede 1 blok üretilir. Kaba bir hesap yapacak olursak;

Bir yıl boyunca üretilecek toplam blok sayısı : (365 gün x 24 saat x 60 dak x 60 san.) / 8 = 3.942.000
bunu 12 ye bölersek aylık blok miktarı 3.942.000 / 12 = 328.500 blok olacaktır. Üretilen her blok için ortalama 10 SXP değerinde blok ödülü verilirse; aylık blok değeri 328.500 x 10 = 3.285.000 SXP olacaktır.
Aynı şekilde yıllık olarak üretilebilecek SXP miktarı 3.942.000 x 10 = 39.420.000 SXP olacaktır.

Bu hesabı yaparken 1 blok için ortalama 10 SXP ödül verildiğini kabul ediyoruz. Üretilebilecek maksimum SXP miktarı yukarıda yazdığım hesaplamadan daha fazla olamaz. Belirli bir zaman dilimi içerisinde üretilebilecek $SXP miktarı Matematik ile sınırlanmış görünüyor. Günümüzde örneklerini gördüğümüz, bazı blokzincirlerin veya devletlere ait merkez bankalarının yaptığı şekilde, her ihtiyaç olduğunda piyasaya para sürülmesi gibi değil SOLAR’daki $SXP üretimi..

SOLAR Blokzinciri nde yapılan işlemlerden alınan tüm komisyonlar %90 oranında yakılmaktadır. Önümüzdeki günlerde ihale yöntemi ile satışa çıkarılacak olan District53 projesindeki arazi satışlarından elde edilecek gelirlerin de %90 ı yakılacaktır. SOLAR ağının kullanımı arttıkça yakılan SXP miktarının, üretilen SXP miktarının altına düşerek deflasyonist bir süreç yaşanacağı öngörülmektedir. Eğer hiçbir yakım işlemi olmazsa, birinci yılın sonunda oluşabilecek maksimum enflasyon miktarı %7.5 civarında olacaktır.

4-) Bugüne kadar Solar’ın tamamladığı önemli roadmap adımlarından bahseder misiniz?

SOLAR Yol haritasına https://solar.org/roadmap adresinden ulaşabilirsiniz. Q1 (birinci çeyrek) de tamamlanan aşamalardan hepsinin çok önemli adımlar olduğunu düşünmekle birlikte; MainNET’in başlaması Masaüstü SOLAR Cüzdanın kullanıma sunulması Whitepaper’ın 4 dilde yayınlanması
Delegelere oy vererek Stake işleminin başlatılamış olmasının diğerlerine göre biraz daha önde olduğunu düşünüyorum.

Q2 (ikinci çeyrek) Haziran ayı sonunda bitecek. Bu dönemde Metaverse projesinin bahsettiğim District53 ön versiyonlarının test ve kullanıma geçmesi de önemli bir aşamaydı. Bu pazar günü büyük ihtimalle Metamask benzeri bir Web (tarayıcı) cüzdanı kullanıma sunulacak. Haziran ayı boyunca birçok yenilik haberi alacağımıza inanıyorum.

5-) Bizlere Solar ekibi ve Delegelerini tanıtabilir misiniz?

SOLAR Ekibinin 2022 yılı için lideri Nayiem Williems olarak belirlendi. Önümüzdeki dönemde proje liderliği için yeni seçimler yapılması yol haritasında yeralıyor. Proje lideri dışında projedeki geliştirme faaliyetleri, bağımsız SOLAR delegeleri tarafından yapılıyor. Nasıl delege olunur vb. konularda sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.

Projenin yol haritasında hangi faaliyet için hangi delegenin katkı yaptığını kısaca özetlersem, eminim oy kullanırken sadece alacağınız blok ödülü oranına değil, Delegenin SOLAR’a olan katkısını da dikkate alacaksınız. SOLAR blokzincirinde aktif olan ve katkı sağlayan delegeleri ve yaptıkları katkıları şu şekilde özetleyebilirim.

Delegate gym: SOLAR core geliştirici / Solar Güvenlik Uzmanı / Masaüstü Cüzdan
Delegate cactus: SOLAR core geliştirici / Ledger Cüzdan
Delegate leitesv: Web Cüzdan, SOLAR Launchpad, Mobil Cüzdan
Delegate BFX : SOLAR teknik danışmanı / SOLAR Makaleleri (Awesome Solar)
Delegate Friendsoflittleyus: Solar IOT Geliştirici / SOLAR ağı için faydalı yazılımlar
Delegate Arktoshi: Vietnam Topluluğu Yöneticisi / SXPDirectory
Delegate osrn: SOLAR core için araçlar geliştirme / TÜRKÇE ve İngilizce infografik ve Nasıl Yapılır Videoları Hazırlama
Delegate Sl33p : Ledger uygulama geliştiricisi.
Delegate Kimchi : SOLAR Projesi için Grafik ve Medya Hazırlama

Yazmaya çalıştığım delege arkadaşlar, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan ve yaptıkları katkılarla ilk bakışta gözüme çarpanlar. Adını yazmayı unuttuklarım lütfen kusura bakmasınlar. Sizlerden de ricam, oyunuzu kullanmadan önce mutlaka Delegelerin Teklif/Öneri sayfalarını inceleyerek, SOLAR için gerçekten faydalı işler yapacağına inandığınız DELEGEleri desteklemeniz. SOLAR delegelerini tanımak için https://delegates.solar.org/delegates sitesini ziyaret etmeyi unutmayın. Bana zaman ayırıp, yazdılarımı okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum.

Önemli linkler

📍Solar Web Sitesi https://solar.org/
📍Solar Network Hakkında https://docs.solar.org/project/intro/
📍Solar Yol Haritası https://solar.org/roadmap
📍Solar Whitepaper https://docs.solar.org/project/whitepaper/
📍Solar Masaüstü Cüzdanı https://solar.org/desktop-wallet
📍Solar Takas Detaylı Bilgi https://solar.org/swap-details https://docs.solar.org/sxpswap/introduction/
📍Solar Twitter https://twitter.com/SolarNetwork
📍Solar Discord https://discord.solar.network/
📍Solar Duyurular https://t.me/solar_network
Delegelerin Teklif/Öneri Sayfaları https://delegates.solar.org/delegates

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.