BM’den Kenya’ya Blockchain Tavsiyesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Blockchain teknolojisinin, Kenya’ya milyarlarca dolar getirebileceği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler’in uyuşturucu ve suç ajansından bir yetkiliye göre, blockchain teknolojisi Kenya gibi ülkelerin milyarlarca dolar kaybetmesine engel olmasına yardımcı olabilir.

BM’nin Uyuşturucu ve Suç Dairesi’nin yolsuzlukla mücadele danışmanı David Robinson, blockchain gibi yeni teknolojilerin Kenya’nın hükümetin yolsuzluğu ve diğer ekonomik suçlarla mücadelesine yardımcı olacağına inanıyor.

3 Kasım’da Nation Media Group’a göre Robinson, blokchain tabanlı çözümlerin, işlemlerin tam olarak izlenmesini sağlayabileceğini belirtti. Buna bağlı olarak kamu kayıtlarını dolandırıcılıktan ve sahtecilikten de koruyabilecek. Robinson şu ifadeleri kullandı:

Blockchain teknolojisi, potansiyel olarak yolsuzluğu önlemek ve kamu kayıtlarını dolandırıcılık ve tahrifattan korumak için kullanılabilir. Blockchain teknolojisi bu yönüyle küresel topluluk ve uluslararası kuruluşlar için her geçen gün daha cazip geliyor.

Robinson, yapılan yolsuzlukların, halkın güveninin kaybedilmesine neden olduğunun altını çizdi. Bu nedenle kullanılacak olan blok zinciri teknolojisi, halkın güveninin tekrar kazanılmasını sağlayabilir.

Kenya’nın, yolsuzlukla mücadele için modern ekipman ve teknoloji eksikliği nedeniyle her yıl bütçesinin üçte birini yolsuzluğa kaptırdığı bildiriliyor. Yolsuzluk vakalarının izlenememesi ülkenin her yıl 6 milyar dolar kaybetmesine neden oluyor.

Dünyanın dört bir yanındaki bazı ülkeler, yolsuzlukla mücadelede potansiyel araçlar olarak hem blok zinciri teknolojisine hem de kriptoya gözünü dikmiş durumda. Eylül 2020’de, Danimarka Dışişleri Bakanlığı yolsuzlukla mücadelede blockchain kullanımını analiz eden bir rapor yayınladı. Temmuz ayında, Kazakistan’ın yolsuzlukla mücadele servisinin başkanı, devleti ülkedeki yolsuzlukla mücadele için ulusal bir dijital para birimi geliştirmeye çağırdı.

Blockchain ve Kripto Her Geçen Gün Popüler Hale Geliyor

Küreselleşen dünya ve artan nüfus, ekonomik bunalımları ve sıkıntıları beraberinde getiriyor. Özellikle dünyanın bazı ülkelerinde işsizlik v.b. gibi nedenlerle oldukça sıkıntı çeken insan bulunuyor. Koronavirüs pandemisi sebebiyle de bu oran iyice artmış durumda. Hal böyle olunca, vatandaşlar ve bazı ülkeler kripto para ve blockchain teknolojisine yöneliyorlar. Geleneksel para birimlerine azalan güven, insanların ve devasa şirketlerin kripto para yatırımlarını arttırmasına neden oldu.

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998