a

Bulut Madenciliği (Cloud Mining) Nasıl Yapılır?

coinnet
coinnet

Bulut madenciliği, asic miner ekipmanlarıyla madencilik yaparak sunucular üzerinden kripto para kazanma işlemi olarak tanımlanmaktadır.  Bulut madenciliğinde kullanıcılar hizmeti veren kuruluşlardan işlemci gücü kiralayarak işlemci gücüne karşılık gelen pay oranında gelir kazanmaktadır. Bulut madencilik şirketleri de donanım satın alma, soğutma, elektrik giderleri gibi masraflar karşılığında ücret talep etmektedir.

Bulut madenciliği genel olarak üç çeşide ayrılmaktadır. Konuk madencilik ile sistemden bir makine kiralayabilirsiniz. Konuk madenci, cihazın bakımından sorumlu haldedir. Bu madencilik türünde konuk madenciler kripto para birimi üzerinde doğrudan kontrole sahiptir.  Sanal konuk madencilik ile özel bir sanal sunucu (VDS) oluşturarak kendi yazılımınızı kurabilirsiniz. En popüler olan kiralık hash gücü ile fiziksel ya da sanal olarak bir bilgisayarı doğrudan kullanmadan hash gücü kiralayabilirsiniz. Kiralık hash gücü, altcoinler için popüler bir madencilik türüdür.

StormGain, NiceHash, Genesis Mining, HashFlare gibi siteler bulut madenciliği hizmeti veren sağlayıcılardan bazılarıdır. Site seçiminin ardından ikinci adımı madenciliği yapılacak kripto para birimini seçmek oluşturmaktadır.Süreç, kişinin web sitesi aracılığıyla seçtiği bulut madencilik şirketinde hesap oluşturmasını, sözleşme sürecini ve hash gücünü belirlemesi ile ilerlemektedir. Seçimlerin ardından ilgili sitenin yönergeleri takip edilerek madencilik işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bulut madenciliği firmaları, kullanıcıların maliyet karşılığında kripto para madenciliği sürecine uzaktan katılmasına izin vermektedir. Bu madencilik türü ile ekipman eksikliği, ekipman bakımı ve maliyet gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. . Bulut madenciliğinden edilecek kar miktarını öğrenebilecek bazı internet siteleri bulunmaktadır. Bu siteler donanım parametrelerine göre kazanılabilecek miktarları göstermektedir. Örneğin kârlılık hesaplayıcıları (The Genesis Block vb.) elektrik maliyeti ve donanım sistemine yapılan yatırım miktarı üzerinde durmaktadır.

Bulut madenciliği çok az teknik bilgi ve donanım altyapısı ile gerçekleştirilebilmektedir. Madenciliği yapmak için bilgisayar ve tercihe bağlı yerel Bitcoin cüzdanları yeterli olmaktadır. Ancak madenciliğin bu yapısı birtakım riskleri de beraberinde getirmektedir. Bulut madenciliğine başlamadan şirketleri araştırmak, sözleşmedeki maddelere vakıf olmak önemli yer tutmaktadır. Bunun yanında madenciliği yapılacak kripto para biriminin piyasa değerinde yaşanacak dalgalanmaların da gelir kaybına yol açtığı unutulmamalıdır.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.