a
coinnet

CFTC Kripto Piyasalarındaki Kaybı İncelemek İçin Kaynak İstedi

Piyasa düzenleyicilerinden birisi olan CFTC, kripto para alanında oluşabilecek dolandırıcılık ve manipülasyon ile mücadele için kaynak ekleyecek.

coinnet
coinnet

ABD’nin en güçlü yayın organlarından birisi olan The Wall Street Journal’a göre, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam’a göre, artan sayıda kripto ile ilgili dolandırıcılık ve manipülasyon vakaları düzenleyicilerden daha fazla kaynak gerektiriyor.

On Milyonlarca Dolarlık Kayıplar Sıradan Hale Geldi

CFTC başkanı Rostin Behnam, katıldığı bir konferansta kripto para piyasalarında sürekli olarak yaşanan kayıplara değindi. Behnam, Çarşamba günü konferansta, “Protokol açıkları, kimlik avı saldırıları, savunmasız insanları avlama ve diğer hileli ve manipülatif planlar nedeniyle dijital varlıklarda on milyonlarca dolarlık kayıpla ilgili başlıklar çok yaygın hale geldi” dedi.

CFTC Başkanı Behnam ayrıca, son küresel çatışmaların, dijital varlıkların daha geniş Amerikan ekonomisine, kamuoyuna ve yaşam biçimimize risk oluşturanlar için bir araç olma yeteneğini vurguladığını da belirtti. CFTC Başkanı Roslin Behnam’ın sözlerinin zamanlaması ise oldukça dikkat çekiciydi. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Terra vakası sonrasında böyle bir çıkış yapması dikkatleri üzerine çekti.

İlgili Haber: Terra (LUNA), Son 24 Saatte %80’den Fazla Düştü

Son 10 Günde 350 Milyar Dolarlık Kripto Kaybı Yaşandı

CoinMarketCap’ten alınan verilerin gösterdiği gibi, son on gün içinde yaklaşık 350 milyar dolarlık kriptonun toplam piyasa değeri silindi. Bu kayıplar arasında Bitcoin, Ethereum ve sadece Terra’nın LUNA’sı ve algoritmik stabilcoin UST’nin ötesinde birçok kripto para birimi vardı. Behnam’a göre, CFTC 2015’ten bu yana faaliyetle ilgili 50’den fazla icra davası açtı ve bu davaların 23’ü son mali yılda açıldı.

Kripto ile ilgili toplam vaka sayısının yarısından fazlasının dolandırıcılık iddialarını içerdiğini de sözlerine ekledi.

Behnam, “Bugün buradaki herkesi, bu pazarları daha şeffaf, daha güvenli ve esnek hale getirecek düzenleyici yükümlülükleri savunmaya ve desteklemeye devam etmeye çağırıyorum” dedi. “Birçok kez söyledim, kripto piyasaları federal piyasa gözetiminden fayda sağlayacak benzersiz özellikler sunuyor.”

Amerikan türev piyasalarını denetleyen CFTC, daha fazla kripto odaklı personel getirme niyetini ifade eden tek düzenleyici değil.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.