a
coinnet

Çin İlk CBDC Kara Para Aklama Vakasını Bildirdi

coinnet
coinnet

Yetkililer, şüphelilerin fonları aklamak için dijital yuan cüzdanları kullandığını belirtti. Çinli yetkililer, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) içeren ilk kara para aklama davasında 11 şüpheliyi gözaltına aldı.

11 Kişi Yasadışı Dijital Yuan Kullanımından Tutuklandı

Çinli müfettişler, ülkenin geçen yıl tanıtılan CBDC’si olan dijital yuan’ı içeren bir kara para aklama planı olduğunu bildirdiler.

Dijital medya kuruluşu Jiemian’a göre, Çinli yetkililer, e-CNY olarak da adlandırılan dijital yuan’ı bir dolandırıcılıkla elde edilen fonları aklamak için kullandığı iddia edilen isimsiz bir grup kişiyi çökertti.

Xinmi Kamu Güvenliği Bürosu yetkililerine göre, grubun ilk önce Xinmi eyaletinde bulunan bir kişiyi bir teknik destek dolandırıcılığından yararlanarak 200.000 yuan (yaklaşık 32.000 $) dolandırdığı iddia edildi. Müfettişler, grubun daha sonra fonları aklamak ve onu ülke dışına çıkarmak için dijital bir yuan cüzdanı kullandığını tespit etti.

Yetkililer daha sonra Fujian eyaletinde 26 yaşındaki bir kadın şüpheliyi tutukladı. Takip eden soruşturmada, olayla bağlantılı 11 kişi gözaltına alındı ​​ve ceza davasıyla karşı karşıya kalacak.

 Yetkililer, grubun dijital yuan hizmeti fonlarını Kamboçya’da saklanan denizaşırı bir dolandırıcılık grubuna yönlendirerek para aklamak için kullandığını iddia ediyor. Yetkililere göre grup, yakalanmamak için yeni tanıtılan CBDC cüzdanlarından yararlanmaya çalıştı.

Çin’de kripto para birimi kullanımı yasaklanmış olsa da , dijital yuan artık büyük Çin şehirlerinde oldukça sık kullanılıyor. Ekim 2021 itibariyle, Çin’de yaklaşık 140 milyon kişi dijital yuan cüzdanlarını açmak için kaydoldu. Dijital yuan, blok zinciri kullanmak yerine, işlem güvenliği ve çift harcamayı önlemek için dijital imzalara ve şifreli depolamaya güvenir. CBDC özel olarak ve eşler arası bir şekilde değiş tokuş edilebildiği için, tıpkı fiziksel nakit gibi finansal suçlarda kullanılma potansiyeline sahiptir.

Çin merkez bankası, kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler için dijital varlıkların ve stablecoin’lerin kullanımıyla ilgili endişelerini defalarca dile getirdi. Haziran 2021’deki bir olayda, ülke yetkilileri kripto para aklama ile ilgili 1.100’den fazla şüpheliyi tutukladı. Ayrıca, Çinli yetkililerin veri analitiği kullanarak CBDC akışını muhtemelen analiz edebilecekleri göz önüne alındığında, dijital yuanın kara para aklama için bir araç olarak etkinliği oldukça sınırlı olabilir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.