a
coinnet

Dijital Ruble İşlemlerinde Oluşacak Ücretlere Düzenleme Geldi

Rusya, dijital ruble için çalışmalarını sürdürüyor. Çin’in başını çektiği CBDC ağını kendi ülkesinde ve para biriminde de kullanmak isteyen Rusya, dijital ruble işlemlerinde Rusların da ücret ödeyeceğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası’nda görevli bir üst düzey yönetici tarafından yapılan açıklamaya göre Ruslar da dijital ruble işlemlerinde ücret ödeyecek. Bununla birlikte, dijital ruble ücreti, şu anda ülkede hızlı ödemelere uygulanan ücretleri geçmeyecek.

Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Transferleri İçin Ücret Alacak

Rusya Merkez Bankası Finansal Teknolojiler Departmanı direktörü Kirill Pronin tarafından yapılan dijital ruble açıklaması piyasaların dikkatini bu noktaya çekti. Pronin tarafından Rusya vatandaşları dışında kalan kişilerin dijital ruble işlemlerinde ücret ödeyeceği bilgisinin yanı sıra Rus vatandaşların da bu ücret ödeme kısmına dahil edileceği aktarıldı. Ancak bu ücretler mevcut düzen içerisindeki bankacılık işlem ücretlerinden düşük olacağı da açıklamaya eklendi.

“Rusya’nın Bankacılık Sistemi: Artan Riskler Karşısında Hizmet ve Kaynakların Kullanılabilirliğini Sağlama” başlığı altında bir forumda konuşan Pronin, ücretlerin Rusya’nın Daha Hızlı Ödeme Sistemi (FPS) ile yapılan transferlerin maliyetini kesinlikle aşmayacağını kaydetti. İş haber ajansı Prime tarafından alıntılanan, şunları söyledi:

“Dijital ruble ile yapılan işlemlere ilişkin ücretlerin, piyasa katılımcıları için mevcut banka havalesi ücretlerinden daha düşük olacağını ve kesinlikle FPS çerçevesindeki komisyonlardan daha yüksek olmayacağını varsayıyoruz”

2019 Yılında Hızlı Ödeme Sistemi Ülkede Devreye Alındı

Rusya, 2019 yılının henüz başında ülkede hızlı ödeme sistemi konusunda önemli bir çalışma yapmış ve sistemi devreye almıştı. Ruslar yalnızca telefon numaraları ile para göndermeye başlamışlardı. Buna ek olarak QR kodu ile de para transferi olanak kapsamına alındı. . Ayda 100.000 rubleye (yaklaşık 1.350 $) kadar olan transferler ücretsiz olması da vatandaşları sevindirmişti. Bu tutarı aşan transferler için yüzde 0,5’lik ancak 1.500 ruble’den (yaklaşık 20 $) fazla olmayan bir ücret uygulanıyor.

Rusya Federasyonu’nun merkez bankası dijital para birimi (CBDC), kesin formatı üzerinde çalışan uzmanlarla halen geliştirilme aşamasındadır. Dijital rublenin benzersiz bir kod olarak uygulanması, özel bir elektronik cüzdanda saklanması ve diğer iki enkarnasyonunda – nakit ve banka parası – normal para ile birlikte tam teşekküllü bir ödeme aracı olması bekleniyor.

Bank of Russia, 2018’de dijital bir rubleyi düşünmeye başladı ve geçen yıl CBDC ihraç etme olasılığını araştırmaya karar verdi. Finans sektörü oyuncularından ve diğer paydaşlardan geri bildirim toplamak için Ekim 2020’de bir danışma belgesi yayınlandı. Nisan 2021’de otorite, temel mimarisini özetleyen bir dijital ruble konsepti yayınladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.