a

Easyfi Güvenlik ve Siber Saldırı Sonrası Açıklama

19 Nisan 2021 tarihinde kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından kullanıcı ve yönetici anahtarlarına erişmek için bir siber saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda protokol havuzlarına ve kullanıcıların depozitolarına 6 milyon dolara kadar zarar verdiler (USDT / USDC / Matic / ETH / DAI pazarları). Saldırganlar, EASY Token sözleşmesi ve diğer resmi sözleşmelere de ulaştılar. Bu sözleşmelerden yaklaşık 2.98 milyon Easy çalındı. Ancak, DEX’lerdeki birkaç adet dışında herhangi bir büyük borsada satıştan kurtarıldı.

Easyfi ağı, üç blok zinciri ağında çalışan çok katmanlı bir protokoldür. Binance Smart Chain üzerinde bulunan havuz sözleşmeleri, bu siber saldırıdan etkilenmemiştir.

Siber saldırı gerçekleştiren bilgisayar korsanları, ele geçirdikleri fonları karanlık tarafa çektiler. Bunun için de renBTC ve WBTC kullandılar. Olayın nasıl gerçekleştiği ve ne şekilde olduğu hakkında detaylı bir çalışma yürütülmektedir. Ortaklar ve Easy ekibi ile saldırı hakkında derin bir çalışma başlatıldı. Fakat, tüm kullanıcılar bunun zaman alıcı bir süreç olduğunu bilmelidir. Saldırıya uğrayan fonlar geri alınmasa da kredi protokolü kullanıcılarımızın ve topluluk üyelerimizin çıkarlarına en iyi şekilde bağlı olduğundan emin olabilirsiniz.

Bu süreç içerisinde bir tazminat planı hazırlamaya başlandı. Konunun tam anlamıyla oturması için ortaklar ile görüşmeler devam etmektedir. Tüm süreç, topluluk ile paylaşılacaktır.

EASY V2 Token Sözleşmesi Oluşturulacak

Easyfi ekibi, $EASY token’ı korumaya devam edecektir. Bununla birlikte EASY V2 token sözleşmesi oluşturmaya da karar verilmiştir. EasyFi; Polygon, Ethereum ve Binance akıllı zinciri olmak üzere üç blockchain ağına sahiptir. Bu nedenle aşağıdaki ayrıntılara göre EASY tutan tüm kullanıcı adresleri yeni EASY V2 token’ı ile kredilendirileceklerdir.

Zincir İçi İşlemler ve Bakiye Tespiti

Kullanıcıların adreslerinde bulunan bakiyeleri tespit etmek için iki farklı ekran görüntüsü alındı. Olay gerçekleşmeden önce 1. ekran görüntüsü ve olaydan sonra 2. ekran görüntüsü olarak isimlendirildi. Bunun yapılmasındaki en büyük amaç, saldırı sonucunda mağduriyet yaşayan kullanıcıları tespit etmek ve yeni EASY V2 Token’ı bu zararlara göre dağıtabilmektir. Sosyal mecralardan ve diğer kanallardan Easyfi Network ile iletişime geçen herkesin şikayetleri not alınmaktadır. Topluluktaki üyelerin memnuniyeti için hacklenme anından sonra 24 saatlik bir düşünme süresi tanındı.

Ethereum:

Anlık görüntü: 20 Nisan 2021 tarihli 12276665 numaralı blok yüksekliği , 11:10 (UTC)

Polygon:

Anlık görüntü: 20 Nisan 2021 tarihli 13497393 numaralı blok yüksekliği , saat 11:10 (UTC)

Binance Akıllı Zincir:

Anlık görüntü: 20 Nisan 2021 tarihli 6729137 numaralı blok yüksekliği , 11:10 (UTC)

Token Değişim Etkinliği

Easyfi, arka planda cüzdan bakiyelerini tespit etmek ve token değişim sürecini kolaylaştırmak için tüm borsalarla çalışmaktadır. Bu süreç içerisinde EASY token ticari faaliyetlerinin durdurulması ve para yatırma çekme işlemlerinin bir süreliğine askıya alınması talebinde bulunuldu. Fakat, karar mercii borsalardır. Bazı borsalarda ise alım – satım faaliyetleri devam ederken, saldırganlar herhangi bir borsaya çaldıklarını taşıyamadılar.

$ EASY ile yeni EASY V2 token’ları ile 1: 1 orana sahiptir. Bu nedenle, bu borsalardaki kullanıcı bakiyesinin anlık görüntüsü aşağıdaki gibi duruma göre yapılacaktır:

EASY V2 token değişim işlemleri ayrı bir yazıda duyurulacaktır. Bu duyuru, veri bekleyen borsalardan gerekli onay alındıktan sonra yapılacaktır.

Kategori A ve B borsalarına dahil olan kullanıcılar, bu borsalarda vadeli işlemler askıya alınana ve yeni EASY V2 token takası tamamlanıncaya kadar şu anki durumu etkilemez.

C kategorisine dahil kullanıcıların ise daha önce de duyurulduğu gibi tüm alım satım faaliyetlerini durdurmaları ve bu borsalardan EASY token ticareti yapmamaları tavsiye edilmektedir. Bu borsalardan uygun yanıt ve veriler beklenmekte olup, ancak gerekli bilgiler elimize ulaştığında token swap ile devam edebileceğiz.

Lütfen bu borsalarda, merkezi olmayan borsalarda, AMM’lerde; Satın Almayın, Satmayın ve Ticaretini yapmayın.

EASY V2 token swap işleminin tamamlandığını duyurduktan sonra, ilgili borsalar, yukarıda belirtilen programa göre yeni token sözleşmesi EASY V2 ile kullanıcı hesaplarına 1 $ EASY = 1 $ EASY oranında entegre edeceklerdir. Bu süreç içerisinde kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur .

“Değişim ortaklarımıza bu zor zamanlarda işbirliği yaptıkları ve talebimiz üzerine derhal hareket ettikleri için teşekkür ederiz.”

DEX’ler

Kullanıcılara birçok kez duyuru yapılmasına rağmen, borsalar ve DEX’ler üzerinde ticari faaliyetlerin devam ettiği gözlemlendi. Bu durum, planı yürütmeyi oldukça zorlaştırmaktadır. DEX’ler ve AMM’lerdeki likidite sağlayıcılarının zararlarını telafi etmek için farklı bir yöntem bulmaya yönelik tartışmalar yürütülmektedir.

Yeni EASY V2 sözleşme token’ı EASY için DEX’lerde alım satım faaliyeti, yalnızca token takası tamamlandıktan sonra devam ettirilebilir.

Lütfen herhangi bir DEX / AMM ve benzeri platformlarda zincir üzerinde EASY SATIN ALMAYIN / SATMAYIN / TİCARET ETMEYİN. Kullanıcılar, EASY V2 token takas işlemi tamamlanana kadar kendi kayıplarından sorumlu olacaklardır.

Lütfen sözleşme adresinden EASY token ALMAYIN: 0x913d8adf7ce6986a8cbfee5a54725d9eea4f0729

AMM’ler ve DEX’lerde likidite sağlayıcıları

Ethereum, Polygon ve Binance Smart Chain olmak üzere üç zincirdeki AMM’ler veya DEX’lerdeki çeşitli havuzlara likidite ekleyen kullanıcılar; yukarıda belirtilen anlık görüntü ayrıntılarına göre ve buna orantılı olarak 1: 1 oranında yeni EASY token ile alacaklandırılacaktır.

Devam Eden Teşvik Programları – Sözleşmeler ve Borsalar 

Bazı kullanıcıların; farming, dual farming, likidite farming, stake etme ve erişim programları gibi platform tarafından düzenlenen teşvik programı sözleşmelerinde stake edilmiş veya yatırılmış EASY token’ları bulunmaktadır. Easyfi ekibi bu durumu farkında olduğundan dolayı yukarıda belirtilen anlık resme göre bu adreslerin biriken kazanç bakiyeleri not edilmiştir.

EASY V2 token’ın takası ve dağıtımı tamamlandığında, teşvik programlarında bulunan kullanıcılar için ayrıntılı bir plan yayımlanacaktır.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Easyfi ekibi EASY V2 token dağıtım planı oluşturmuştur. Bu planın genel hatları yukarıdaki gibidir. Devamı ise aşağıda maddeler halinde sıralanan şekilde ilerleyecektir.

Token Değişimi

  • Easy V2 Token üretildikten sonra; üç zincire, listelenen borsalara, Coingecko ve CoinMarketCap gibi bilgi sağlayan siteler ile eşleştirilmesi
  • Yukarıda belirtilen anlık görüntüye göre Ethereum ağı, Polygon ve Binance akıllı zincir ağındaki tüm kullanıcılara EASY V2 dağıtılması
  • EASY V2, gerekli bilgilere ve borsa durumlarına göre tüm kullanıcı adreslerine dağıtılacaktır.

TokenSwap (Değişim) Sonrası Faaliyetler

  • Polygon ağındaki EasyFi kredi platformlarında, varlıklarını ve fonlarını kaybeden kullanıcılar için dağıtım planı
  • Detaylı olay raporu tamamlandıktan sonra kullanıcılar ile paylaşılması
  • EasyFi ‘nin eski güvenini kazanma çalışmaları

Talihsiz olay gerçekleştikten sonra, arka planda tüm ekip güçlü bir şekilde çalışmaktadır. Kullanıcıların ve üyelerin güvenini yeniden kazanabilmek için ciddi bir çalışma yürütülmektedir. Ortaklar ile birlikte güçlü bir strateji oluşturmak için yalnızca biraz zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

EasyFi ekibi, bu zor günlerinde tüm kullanıcılarına aşağıdaki not yayımladı:

Ortaklar, paydaşlar, topluluk üyeleri, yatırımcılar, medya ortakları, danışmanlar ve uzmanlar dahil olmak üzere ekosistemin her köşesinden gelen yoğun destek için minnettarız. Topluluk üyelerimizin desteğine çok değer veriyoruz. Projeyi tekrar hayata geçirmek için mümkün olan her şeyi yapacağız ki bu da sadece sizin devam eden desteğinizle mümkün olabilir. “Seni öldürmeyen şey seni daha güçlü kılar” denildiği gibi, EasyFi küllerinden yükselecek ve bu talihsiz olayda kaybedilen itibarı geri alacaktır. Dersimizi zor yoldan öğrendik. İnanıyoruz ki, yeni başlangıçlar bizleri bekliyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.