a
coinnet

El Salvador Yakın Zamanda Kuracakları Bitcoin Şehri Planını Duyurdu

El Salvador, Bitcoin konusunda hızlı hareket etmek istiyor. Başkan Nayib Bukele Bitcoin şehri kurmak istediklerini ve bunu da Bitcoin tahvilleri ile yönetmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Latin Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin konusunda kendisini geliştirmeye devam ediyor. Güney Amerika’nın ilk Bitcoin şehri kurma konusunda plan yapan ülke, Bitcoin tahvilleri ile şehre gelir kaynağı yaratacak.

Başkan Bukele, Bitcoin Şehri Hakkında Bilgi Verdi

El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, Bitcoin şehri konusunda dün açıklamalarda bulundu. Şehrin, başlangıçta Bitcoin tahvilleri ile finanse edileceğini belirten Bukele, ülkenin doğusunda planlanan şehir, enerjisini yanardağdan alacak ve katma değer vergisi (KDV) dışında herhangi bir vergi almayacağını da aktardı.

El Salvador, mevcut ayrıntılara göre 1 milyar dolarlık tokenize USD cinsinden 10 yıllık tahvil ihraç etmeyi planlıyor. Bukele, “2022’de fonlamaya başlayacağız, tahviller 2022’de satışa sunulacak” dedi.

Ancak Bukele, bu tahvilleri ihraç etmek için Blockstream ve Bitfinex gibi iki büyük oyuncuyla bağlantı kurdu. Bukele ile birlikte konuşan Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, bağlamaların Liquid ağı üzerinden yüzde 6,5 ödeyeceğini söyledi.

Volkan tahvillerinin yarısını bitcoin’e dönüştürmeyi de planlayan El Salvador, diğer yarısı ile altyapı ve jeotermal tesisini geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Hükümet Beş Yılın Sonunda BTC Satmaya Başlayacak

Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow beş yıllık bir kilitlenmenin ardından hükümetin Bitcoin satmaya başlayacağını ve yatırımcılara ek bir temettü ödeyeceğini açıkladı. Blockstream modeline göre, 10 yılın sonunda, Bitcoin’in öngörülen değerlenmesi göz önüne alındığında, yıllık öngörülen getiri yüzde 150’ye yakın olabilir.

Mow ayrıca bu planın El Salvador’un Latin Amerika’nın Singapur’u olmasına yardımcı olacağını kaydetti. “Bunu yapan ilk ülkeler büyük bir avantaja sahip olacak. Bu, ulus devlet Bitcoin FOMO’nun başlangıcıdır, “dedi Mow, “kaybolma korkusu” na atıfta bulundu.

Bitcoin City altyapısı, madencilik için enerji sağlamaya yardımcı olacak Conchagua Volkanı yakınında inşa edilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.