a

Elizabeth Warren, Fidelity Bitcoin Planı Hakkında Endişelerini Dile Getirdi

ABD’li Senatör Elizabeth Warren, Fidelity’nin planladığı Bitcoin emeklilik planlarına eleştiri getirdi ve konu hakkında endişelerini aktardı.

Senatör Elizabeth Warren, Fidelity’nin müşterilerin 401(k) emeklilik değerinden bir kısmını bitcoin’e koymasına izin verme kararını sorguladı ve bu durumu manipülatif bulduğunu belirtti.

Senatörler Fidelity’den Bitcoin Yatırım Risklerini Gözden Geçirmesini İstedi

Dünyanın önde gelen varlık yönetim şirketi Fidelity, geçtiğimiz günlerde 401 (k) olarak da bilinen emeklilik planlarını Bitcoin gibi yatırım alanlarında değerlendirme fikri ortaya atmıştı. ABD’li senatörler ise bu duruma karşı çıkarak ciddi risk içeren bir durum olduğunu belirttiler. Senatörlerden Elizabeth Warren ve Smith, 401(k) emeklilik planlarının riskli bir yatırımda değerlendirilmesinin sonuçlarının ağır olabileceğini belirttiler. Yapılan açıklamada, bitcoin’in değişken doğasına dikkat çekti ve ayrıca Fidelity’nin dolandırıcılık, hırsızlık ve kayıp gibi diğer risklerle nasıl başa çıkacağını sordu. Senatörlere göre: “Kripto para birimlerine yatırım yapmak riskli ve spekülatif bir kumardır ve Fidelity’nin bu riskleri milyonlarca Amerikalının emeklilik tasarruflarıyla alacağından endişe duyuyoruz.”

Politikacılar, şirketin Fidelity’nin bitcoin kararını etkileyebileceğine inandıkları “potansiyel çıkar çatışmaları” olduğunu savundular. Mektup, varlık yöneticisinin geçmişte bitcoin ve ethereum madenciliğine dahil olduğuna işaret etti ve ayrıca nitelikli yatırımcılar için minimum 100 bin dolar yatırım eşiğine sahip bir Bitcoin Endeks Fonu başlattı.

Bu arada, Senatörlerin soruşturması, Çalışma Bakanlığı (DOL) tarafından dile getirilen benzer endişeleri takip ediyor. Çalışan Faydaları Güvenlik İdaresi sekreter yardımcısı Ali Khawar’a göre, kripto, yüksek bir yutturmaca ve FOMO’ya (kaybetme korkusu) sahip spekülatif bir varlık olarak biliniyor. Khawar ayrıca kripto para biriminin oynaklığına dikkat çekti ve insanların emeklilik birikimlerini varlık sınıfına koymalarına izin vermeden önce “olgunlaşması” gerektiğini söyledi. Fidelity’nin duyurusundan önce, Mart ayında bir basın açıklamasında DOL, mütevelli heyetlerinden kriptoyu 401 (k) planına bir yatırım seçeneği olarak eklemeyi düşünmeden önce dikkatli olmalarını istedi.

İlgili Haber: Senatör Elizabeth Warren, “Kripto Yeni Gizli Bankadır” dedi!

Senatörlerin Soruşturmasına İki Hafta İçinde Cevap Verilecek

Bu arada Senatörler Warren ve Smith, Fidelity’ye Mart ayında DOL’nin endişelerini neden göz ardı ettiğini sordu. Politikacılar tarafından yöneltilen diğer sorular arasında, müşterilerin bitcoin yatırımlarının bir sonucu olarak maruz kaldığı ücretler, varlık yöneticisinin 2017’de kripto madenciliği faaliyetlerine başlamasından bu yana ne kadar kazandığı ve Fidelity’nin çıkar çatışmalarını nasıl ele aldığı yer alıyor. Şirketin mektupta yer alan sorulara 18 Mayıs 2022 tarihine kadar yanıt vermesi bekleniyor. Wall Street Journal’a göre Fidelity tarafından yapılan açıklamada:

“Müşterilerimizin çıkarları için en iyi olanı yapma konusunda 75 yılı aşkın bir geçmişi olan Massachusetts merkezli bir şirket olarak, tüm uygun tüketici korumaları ve eğitim rehberliği ile sorumlu bir şekilde erişim sağlamak için politika yapıcılarla saygılı diyaloğumuzu sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz. Bu yenilikçi ürünü sunmayı düşündükleri için plan sponsorları için. Düzenleyiciler ve politika yapıcılarla devam eden diyalogumuzla tutarlı olarak, doğrudan yanıt vereceğiz.”

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.