a
NFT

GameFi Nedir? Oyun Finansmanının Çalışma Prensibi

coinnet
coinnet

GameFi, blok zinciri destekli, oyna-kazanç oyunları sağlamak için merkezi olmayan finanstan gelen unsurları çevrimiçi oyun dünyasıyla birleştirir.

GameFi, çevrimiçi oyunlar oynarken kripto tokenleri kazanma fırsatı sunuyor. GameFi hakkında neden bu kadar popüler olduğunu bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

GameFi Nedir?

GameFi veya oyun finansmanı, oyun içi ekonomi ve kolaylık elde etmek için çevrimiçi oyunudur. Merkezi olmayan finansı birleştirir. Oyun içi etkinliğin oyuncuya dijital varlıklar, nadir öğeler ve daha fazlasını kazandırdığı play-to-earn (P2E) kavramını tanıtır.

Halihazırda milyarlarca dolarlık endüstrinin hala büyüdüğü göz önüne alındığında, piyasa tahminleri 2028 yılına kadar 38 milyar doların üzerine çıkacağa düşünülüyor.

Endüstrinin 100 milyar doların üzerine ulaşması ve DeFi, NFT’ler, metaverse ve daha fazlasının başarısına katkıda bulunması için hala büyük bir şans var.

Blok zinciri teknolojisi ve takas edilemez belirteçler (NFT’ler) GameFi’deki oyunculara tek mülkiyet vermiştir. Ayrıca, oyuncular kripto jetonlarla ödeme yapan oyun içi kazanç mekanizmaları aracılığıyla oyunları oynarken zamanları için ücret alabilirler.

Oyun Finansmanı Nasıl Çalışır?

GameFi, belirli projelere bağlı olarak değişse de, onu olduğu gibi yapan genel bileşenler vardır. Birincisi, oyunlara ve oyun içi belirteçlere güç veren blok zinciri teknolojisidir. Akıllı sözleşmeler de bir rol oynar ve çevrimiçi oyun deneyiminin çoğunu merkezsizleştirmeye yardımcı olur.

GameFi’nin Artıları ve Eksileri

GameFi’nin ortaya çıkmasının avantajları ve dezavantajları var.

Artıları

  • P2E, önceki video oyunlarının geleneksel oynamak için ödeme modellerine bir alternatiftir. Sadece blok zinciri oyunlarına girerek daha fazla kazanma fırsatına yol açar. Ek olarak, daha fazla endüstri katılımını teşvik ederek benimsenmesini artırır.
  • NFT’ler, merkezi varlıklar tarafından kontrol edilmeden sanal varlık sahipliğini teşvik etmenin bir yoludur. Oyun içi öğelerin avantajlarını hiç görmemiş olan birçok kişi için NFT’ler, geliri en üst düzeye çıkarmanın ve değerli ve nadir koleksiyonlar elde etmenin bir yoludur.
  • Bazı geleneksel oyunlar, dünya çapında seçilen yerlerden gelen meraklıların oynamasını engeller. Öte yandan, GameFi sınırları aşar ve dünya çapındaki her kullanıcının sürekli gelişen endüstriyle etkileşime girmesine izin verir. Fırsatlar, finansal katılımı ve teknoloji endüstrisi ile ilgili daha fazla bilgiyi teşvik ediyor.

Eksileri

  • Birisi sanal oyunlar hakkında kapsamlı bilgiye sahip değilse, blok zinciri oyunları oynamak zor olabilir. Bu faktör, oyun geliştiricilerinden gezinmesi daha kolay oyunlar gerektirir.
  • NFT’ler ve GameFi belirteçleri dalgalanan fiyatlara tabidir. 
  • GameFi’nin henüz kesin düzenlemeleri yok. Bu da blok zinciri oyunları oynamada ve GameFi tokenlerini kazanmada ve ticaret yapmada düzenleyici bir risk olduğu anlamına geliyor.
  • Kriptodaki bazı projeler her zaman özünde en iyi çıkarlarla geliştirilmez. Artan dolandırıcılık, rug bull, hack ve daha fazlası vakaları herhangi bir kripto kullanıcısını kötü aktörlere maruz tutu. Bu neden başka bir yatırım güvenliği endişe kaynağıdır.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.