a

Güney Kore Polisi, Luna ile İlgili Fonları Dondurmasını Talep Etti

Kripto para piyasalarında son dönemlerde sıklıkla konuşulan ve vurgun mu yoksa piyasaların olumsuz koşulları mı etkiledi belli olmayan Luna ile ilgili şok bir istek geldi.

Güney Kore polisi, Luna’nın zor durumda olduğunu ve Luna Foundation Guard ile ilgili tüm fonların bir an önce dondurulması gerektiğini belirten bir yazı ile kripto para borsalarına istek gönderdi.

“Borsaların Luna ile İlgili Tüm Fonları Durdurması Gerek”

Güney Kore’de hali hazırda çalışan kripto para borsalarına ülke polisinden şok bir istek geldi. Luna Foundation Guard’a ait olan tüm fonların durdurulması gerektiğini ifade eden bir yazı ileten Güney Kore polisi, kripto para ile ilgili olarak ilk kez adım attı.

Koreli piyasa yetkilileri ve güvenlik güçleri dün, fonların geri çekilmesini önlemek için ülkedeki kripto borsalarına bir talep gönderdi. Özellikle, Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı, Luna Vakfı Muhafızlarının herhangi bir işlem yapmasını yasaklamasını istemesi ise dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedildi. Polis, örgütü zimmete para geçirmeye bağlayabilecek ipuçlarının bulunduğunu iddia ediyor. Bu da Luna’nın ilerleyen günlerde başının biraz ağrıyacağına işaret ediyor.

Kripto paranın değerini yüzde 99’un üzerinde azaltan Luna/Terra algoritmik stabilcoin çöküşü, bu ayın başlarında bir gecede yatırımcı portföylerini çökertti. Ancak bu talep bir talep değil ve kanunen uygulanamaz. Her borsa nasıl yanıt vermek istediğini seçebilir, ancak buna uyup uymayacakları konusunda nasıl bir tavır takınacakları bilinmiyor.

Önde gelen Koreli yatırımcılar, Terraform Labs CEO’su Do Kwon’un, TerraUSD (UST) stabilcoin’inin çöküşü nedeniyle soruşturulmasını ve dava edilmesini talep etti. Bu, bir Kore Mali ve Menkul Kıymet Suçları Ortak Soruşturma Ekibi olan “Grim Reaper”ın yeniden canlanmasını tetikledi.

İlgili Haber: Luna Vakfı Muhafızı (LFG), UST’yi Kurtarmak İçin Harekete Geçiyor

Koreli Borsalarla Bir Araya Gelindi

Koreli yasa koyucular, Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax dahil olmak üzere bu borsaların her birinden yöneticilerle bir araya gelecek kadar ileri gittiler. Uymak zorunda olmadıkları için, bu toplantı muhtemelen bu borsaların başkanları üzerinde baskı oluşturacak bir hareket.

Halkın Gücü Sanal Varlıklar Özel Komitesi başkanı Yoon Chang-Hyeon, Facebook’ta “Borsanın yatırımcı koruma önlemlerini kontrol edeceğiz” dedi.

Borsalardan ikisi web sitelerinde zaten uyarılar yayınlamıştı, Coinone 11 Mayıs itibariyle LUNA ticaretini zaten durdurdu ve Binance de bazı spot ticareti askıya aldı. Bu resmi rapor daha geniş gelişme hikayesine katılsa da, kripto borsalarına yapılan talep ve Do Kwon soruşturması bağlantılı değil. Ulusal Meclis ve Koreli yetkililerin eylemleri, Kore’nin Terra ekosisteminin çöküş karmaşasının dibine ulaşmak için gerekli adımları atmaya istekli olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.