a
coinnet

Hillary Clinton, Devletleri Kripto Paralara Karşı Uyardı

Kripto para birimleri bugün hemen her ülkede tartışma konusu haline geldi. ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, devletleri dijital paralara karşı uyardı.

Hem kurumsal hem de perakende tarafından büyük ilgi gören ve son yıllarda yaşadığı yükseliş ile yatırımcıların gözdesi haline gelen kripto para birimleri konusunda Hillary Clinton da görüş bildirdi. Devletlerin bu paralar konusundan önlem alması gerektiğine dikkat çeken Clinton, kripto paraların ülkeleri zayıflatabileceğinin altını çizdi.

Kripto Paralar Hükümetleri Rahatsız Etmeye Devam Ediyor

Kripto paraların özellikle son dönemlerde ciddi yükseliş içerisinde olması hükümetlerin elini zayıflattığı gerekçesi ile rahatsızlık sebebi haline geldi. Eski Demokrat başkan adayı Hillary Clinton da bu noktada kripto para birimlerinin ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olarak rolünü baltalama ve önümüzdeki dönemde ülkeleri zayıflatma gücüne sahip olduğunu savundu.

Singapur’da Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan eski First Lady, şunları kaydetti:

“Ulus devletlerin daha fazla dikkat etmeye başladığını umduğum bir alan daha, kripto para biriminin yükselişi – çünkü onlarla ticaret yapmak için kelimenin tam anlamıyla yeni madeni paralar çıkarmak için çok ilginç ve biraz egzotik bir çaba gibi görünen şey, para birimlerini baltalama potansiyeline sahip. doların rezerv para birimi olarak rolünü baltalamak için, belki küçük olanlardan başlayıp çok daha büyük olan ulusları istikrarsızlaştırmak için.”

Siber Suçlara Dikkat Edilmeli

Dijital varlıklar konusunda endişeler yalnızca rezerv para birimi haline gelmesi değil. Aynı zamanda siber saldırıların arkasında kara para aklama amacıyla da kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

Hem finansal hem de ulusal güvenlik riskleri, politikacılar tarafından kripto para birimlerine yönelik şüphelerinin ardındaki nedenler olarak lanse ediliyor. Daha geçen ay, eski başkan ve Clinton’ın rakibi Donald Trump, “başka para birimlerinin ortaya çıkmasını ve doları herhangi bir şekilde incitmesini veya alçaltmasını istemediğini” söyledi.

Aynı zamanda, ABD Hazinesi de kripto para birimlerinin ABD yaptırımları ve doların küresel ekonomideki baskın rolü için bir tehdit oluşturduğunu belirtmişti. Ulusal güvenliği onlara karşı korumak için sağlam önlemler alınması çağrısında bulundu.

Hazine, siber suçlarda failler olarak kriptonun rolüne de dikkat çekmişti, izlerini örtmek için geleneksel dolar tabanlı finansal sistemi atlatıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.