a
NFT

Hindistan’ın Küçük Şehirlerinde Kripto Patlaması Yaşanıyor

Hindistan’ın küçük şehirlerinde, metropollere göre daha çok kripto benimsemesi olduğu tespit edildi.

coinnet
coinnet

Hindistan’da yapılan bir araştırmaya göre küçük şehirlerde kripto paralar konusunda ciddi talep var. Her ne kadar ülke yönetimi kripto ve ticaretini desteklemese de kripto patlaması yapan küçük ölçekli kentler, metropollere göre bir adım daha önde görünüyor.

Yerel borsalardan gelen verilerde büyümenin daha üstel olduğu ve kripto benimsemesine eğilimin daha çok iyi eğitimli kişilerden oluştuğu bilgileri yer alıyor. Kullanıcıların yalnızca bitcoin’e odaklanmadığı da ekleniyor.  

Hindistan’ın Küçük Şehirlerinde Kripto Büyüyor

Hindistan yönetiminin engellemelerine karşı küçük ölçekli kentlerde kripto paralar konusunda gelişim sürüyor. Covid-19 sonrasında da yatırım araçlarını çeşitlendirmeyi hedefleyen Hintliler, ek para kazanmak ve pandeminin etkilerini en aza indirmek için kriptoyu daha fazla benimsiyor. Ancak Hindistan’daki kripto talebinin büyük şehirlerin aksine küçük yerlerden gelmesi ise ilginç bir durumu ortaya koyuyor.

Hindistan’ın en güçlü borsalarından olan Wazirx, ülkede 2 ve 3. Kademe şehirler olarak bilinen lokasyonlardan ciddi talep gördüklerini raporladı. Borsa, bu şehirlerden kullanıcı kayıtlarının %2.648 arttığını bildirdi. Wazirx CEO’su Nischal Shetty, şunları söyledi:

“Yerel bir borsa olan Wazirx, 2. ve 3. kademe şehirler olarak sınıflandırılan bu küçük şehirlerden gelen inanılmaz düzeyde yeni müşteri bildirdi”

Bahsedilen bu alt kademedeki şehirler toplam kullanıcılarının yüzde 55’ini oluşturuyor. Bu sayede 1. Kademe şehirler yüzde 45’lerde kalarak geriye düştü. Yeni kripto yatırımcılarının profillerinin yanı sıra yeni kullanıcıların yerleri de değişiyor.

Hindistan’da Yatırımcı Profili de Değişiyor

Ülkede yalnızca şehirlerin değil, yatırımcı profillerinin de değiştiğini dile getiren Nischal Shetty, yeni müşterilerinin büyük çoğunluğunun 35 yaş altı olduğunu belirledi. Bunun yanı sıra eğitim seviyesi yükseldikçe dijital varlık benimsemesinin de çoğaldığına dikkat çekiliyor. Yeni yatırımcıların yüzde 90’ından fazlasının BT uzmanları, MBA mezunları ve mühendisler olduğu raporlandı.

Hindistan dijital varlık pazarını benimserken yalnızca popüler araçlara da yönelmiyor. Aynı zamanda yeni çıkan altcoinlere de ciddi yatırımcının olduğu biliniyor. NFT gibi yatırım araçlarının da ülkede gittikçe daha popüler olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Wazirx’in CEO’su, yerel pazarlarını kullanarak NFT’lerde 108 bin doların üzerinde sattıklarını belirtti.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.