a

Iagon’un Cardano Proof of Burn Mücadelesine Çözümü

Iagon, Bay Charles Hoskinson tarafından önerilen Cardano Ekosistemi için bir yanma kanıtı protokolü sunmak için son Challenge’ı üstlendi.

Tanıtım

Bu makale, Iagon ekibi tarafından geliştirilen çözüm hakkında fikir vermeyi amaçlamaktadır ve aşağıdaki yapılara bağlı kalacaktır:

 1. Proof-of-burn mekanizması ve uygulamalarının genel açıklaması;
 2. Cardano ağında Iagon’un yanma kanıtı çözümünün akıllı sözleşme uygulaması ve eylem mekanizması ;
 3. Akıllı sözleşmenin konuşlandırılması ve test edilmesi (testnet üzerinde);
 4. Uygulama kanıtı yanık bir “kara delik” -Adres (cüzdan işlem) için belirteçleri göndererek protokolü.

Proof-of-burn Uygulamaları

Günümüzde, kriptografik belirteçlerin yakılması yaygın olarak uygulanmaktadır ve esas olarak belirteçleri bir “kara delik” adresine göndermeye indirgenmiştir. Proof-of-burn güvenliği, token transfer işlemlerinin güvenliği ile aynı mekanizmalara, yani “kriptografik hash fonksiyonlarına” dayanmaktadır. Bu tür Kriptografik karma işlevinin hesaplanması kolaydır, ancak tersine çevrilmesi çok zordur. Özünde, tek bir girdi bitindeki bir değişikliğin çıktı sonucunun her bir bitini rastgele değiştireceği için tersine çevirmek bir hayli zor bir işlemdir. Bu , bir kriptografik özet fonksiyonunun çıktısının tek bir biti değiştirildiğinde, çıktıdan başlayarak hesaplamayı tersine çevirmenin çok uzun süreceği anlamına gelir. Kısacası, bir şifreleme karma işlevindeki en düşük biti çevirmek bir kara delik adresi oluşturur . Bu adrese gönderilen her şeyin kurtarılması çok zor veya imkansız hale gelir.

2. Cardano Network’te Proof-of-Bun için Akıllı Sözleşme

Cardano akıllı sözleşmeleri, Cardano ağında çalışan ve sözleşme geliştiricisinin belirli bir dizi kurala göre (finansal) işlemleri yürütmesine izin veren programlardır. Akıllı sözleşmeler, birden fazla kişi arasında doğru ve şeffaf bir işbirliği yapmaya yardımcı olur. Benimsemedeki parabolik artış için son zamanlardaki itici faktörler, merkezi olmayan finansal hizmetler ve merkezi olmayan kuruluşlardır.

Geleneksel Ethereum tarzı akıllı sözleşmeler, deftere kaydedilen durumdan ve bu durumu değiştirmek için uygulamalar tarafından eşzamansız olarak çağrılan programdan oluşur. Bir akıllı sözleşmeye ait defterin durumu sadece program aracılığıyla değiştirilebildiğinden, izin verilen tüm durum manipülasyonları program kodundan çıkarılıp blok zincirine kaydedilebilir.

Cardano Ekosistemine geri dönersek, kullanıcıların her işlemi önce cüzdanlarında yerel olarak simüle etmelerine izin vererek saldırıları daha da zorlaştırmayı amaçlayan farklı bir mimari uyguladı. Ortaya çıkan değişiklik daha sonra blok zinciri düğümü tarafından doğrulanır ve bu değişiklik kaydedilir. Bu amaçla Cardano akıllı sözleşmeleri üç bileşenle tanımlanır:

 • eUTxO’ların harcanmasına izin veren veya bunu yasaklayan kurtarıcı komut dosyaları ;
 • fonları kullanmak ve yeni eUTxO’lar oluşturmak için kullanıcı adına çalıştırılan cüzdan komut dosyaları ;
 • eUTxO’lar , her bir tutma fonu ve bu fonların hangi koşullar altında tekrar kullanılabileceğini teyit etmek için kurtarıcılar için kullanılabilecek bir veri.

Bu, Cardano akıllı sözleşmelerinin defterde merkezi bir duruma sahip olmadığı anlamına gelir. Her eUTxO, bu eUTxO’lardaki fonlardan ayrılamayan ayrı bir duruma (veri) sahiptir. Bu, dört olası eylemle sonuçlanır:

 • Burn – fonları gizli bir karma taahhüt değeriyle bir kara delik adresine gönderir;
 • Burned – verilen taahhüt değerine sahip bir yanmanın gerçekleştiğini doğrular;
 • Lock – parayı bir anahtarla bir adrese gönderen;
 • redeem – kilit tarafından kilitlenen fonları kullanan;

3. Akıllı Sözleşmenin Dağıtımı

1- Haskell araç zincirini kurun.

2- Plutus Komut dosyasını oluşturun.

3- Cardano node ve cardano wallet ile kapları başlatın

4- Cüzdanı geri yüklemek ve cüzdan kimliğini çıkarmak için

5- Jetonları yakın

6- Yanmayı aktif etmek için çalıştırın.

Bu adımları uygulayarak, dış dünya işlemlerin bir yanık mı yoksa bir kilit mi olduğu bilinemez.  Bu tür eylemler ciddi çaba gerektirir, ancak sonunda belirli yanıkların sansürlenmesine yol açabilir. Bunu önlemek ve ihlalleri daha da zorlaştırmak için Iagon, bundan sonra 4. bölümde açıklandığı üzere çözümü daha da güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

4. Akıllı sözleşmeden cüzdan komut dosyasına

Akıllı bir sözleşmedeki çoğu eylemin kullanıcının cüzdanında gerçekleştiği gerçeğinden yararlanarak, yalnızca cüzdanı kullanan bir uygulamanın oluşturulması akıllı sözleşmeyi gereksiz kılabilir. Bununla birlikte, böyle bir uygulamanın pratik bir anlamı olacaktır, yani yanıklara karşılık gelen akıllı sözleşme işlemlerinin seçici olarak önlenmesi imkansız olacaktır. Ancak tüm yanıkları önlemek isteyen bir sansür, herhangi bir şeyi yakmaya çalışan tüm komut dosyalarını engelleyebilir. Yalnızca bir cüzdan kullanarak, yanıkları sansürlemenin tek yolu tüm Cardano işlemlerini sansürlemektir. Bu, sansüre karşı nihai bir direniş olacaktır.

5. Çözüm

Bu makale, akıllı bir sözleşme veya bir cüzdan işlemi olarak bir yanma kanıtı protokolünün uygulanmasını anlatmaktadır. Ancak Alonzo akıllı sözleşmeleri henüz PAB kütüphanesi gibi gerekli altyapıya sahip değildir. Bununla birlikte, yakın gelecekte Cardano tabanlı uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştıracak olan PAB kütüphanesi, olası incelemelere dayanabilecek bir ortam yaratmak için kombine bir cüzdan komut dosyası içeren karmaşık bir akıllı sözleşme çözümü daha uygun olabilir. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.