a
coinnet
coinnet
coinnet

Initial Coin Offering teriminin kısaltması olan ICO, ilk para arzı olarak tanımlanmaktadır. Yeni bir token, uygulama ya da hizmet oluşturmak için fon toplayan şirketler ICO’dan yararlanmaktadır. Projelere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar teklifi ya da üretilen tokenı satın alabilmektedir. ICO tokenları genellikle Ethereum blok zinciri üzerinde ERC-20 token standardı takip edilerek üretilmektedir. Satın alınan kripto varlıklar farklı amaçlarla kullanılabilmektedir.

ICO’da fon toplayan şirketler yatırımcılardan proje için token cinsinden bağış  beklemektedir. ICO sürecinde Whitepaper olarak isimlendirilen dökümanlar önemli yer tutmaktadır.Kripto parayı satın alarak projeye yatırım yapan kişi ya da kurumlar için projenin detaylarını içeren whitepaper; projenin sunduğu çözümler, avantajlar gibi teknik bilgiler içermektedir. Bu bilgilere projenin web sitesi, sosyal medya hesapları, forumlar gibi platformlardan kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Projeye fon kazandırmak amacıyla üretilen kripto parayı satın alacak kullanıcı bu platformlar aracılığı ile proje hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Destek vermek isteyen yatırımcılar, ödenekleri karşılığında projenin tokenını satın almış olmaktadır. Eğer bir hizmet ya da uygulama için yapılıyorsa, yatırımcılara genellikle hisse verilmektedir. ICO kampanya süresi için belirlenen zamana aralığında beklenen para toplanmazsa, ICO başarısız sayılmakta ve destekçilere yatırımları iade edilmektedir.

ICO’ya katılım koşulları, üretilen kripto paranın hangi kripto para birimi karşılığında takas edilebileceği, ICO’nun süresini, üretilen kripto varlıkların ne zaman ve nasıl teslim edileceği gibi bilgileri proje ekibi belirlemektedir. Proje ekipleri, Bitcoin(BTC), Ethereum(ETH) ya da kabul edilen diğer kripto para birimleri karşılığında, Blockchain üzerinde akıllı sözleşmeler ile üretilmiş token, varlık ya da kendi blok zincirleri üzerinde çalışan bir kripto para sunabilmektedir.

ICO’lar yatırımcılar için birçok avantaj taşımaktadır. ICO’lar aracılığıyla üretilen tokenlar dip fiyattan satın alınabilmektedir. Satın alınan kripto varlık ile gelirden pay alma, projenin ürünlerinden doğrudan yararlanma, hizmetlere ayrıcalıklı erişim gibi faydalar sağlanabilmektedir. ICO’lar projelerin küresel alana yayılmasına, piyasa tarafından ilgi görmesine de yardımcı olmaktadır.

Siz de güncel projeleri takip ederek ICO süreçlerine dahil olabilir, token satın alabilirsiniz.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.