a

Iris Energy, Talep Edilen Bir Kredi Nedeniyle Bitcoin Madencilik Kapasitesini Düşürdü

coinnet
coinnet

Iris Energy, devam eden ayı piyasasından etkilenen en son kripto para madencilik firması oldu. Ana görevi Kanada’daki BTC madencilik sahalarının yalnızca yenilenebilir enerji ile işletilmesi olan Avustralyalı bir kripto madenciliği şirketi olan Iris Energy, yakın zamanda iki yan kuruluşta madenciliği durdurdu.

Bununla birlikte, firma hala işinin kârlı olmaya devam ettiğini savunuyor.

Talep Edilen Kredinin Derhal Geri Ödenmesi

Şirketin açıklamasına göre, Özel Amaçlı Taşıtlar (SPV’ler) olarak faaliyet gösteren bağlı ortaklıklar, New York Dijital Yatırım Grubu’ndan (NYDIG) 107,8 milyon dolarlık bir krediyle finanse edilen Bitmain madencilik kulelerini kullandı. Ne yazık ki, kripto gerilemesi birçok yatırımcının kripto para birimlerine olan inancını paramparça ederek kredinin derhal geri ödenmesi talebine yol açtı.

Olumsuz piyasa koşullarının bir araya gelmesi, madencilik zorluğunun yanı sıra elektrik fiyatındaki artış ve BTC’nin değerinin düşmesi nedeniyle, söz konusu kripto madencileri daha önce beklenenden çok daha küçük bir yatırım getirisi gördü.

Iris Energy için, krediyle satın alınan makineler de teminat olarak yazıldı. Bu, borcun basitçe NYDIG’e devredilerek silineceği anlamına geliyor.

Iris Energy Hisse Fiyatındaki Düşüşe rağmen iş hala Kârlı

Daniel ve Will Roberts başkanlığında bir şirket olan Iris Energy, kısa süre önce hisse senedi fiyatlarındaki %94,5’lik düşüş nedeniyle piyasa değerinde 220 milyon dolarlık bir düşüş yaşadı. Yine de kardeşler kripto para sektörü konusunda hala iyimser olduklarını belirttiler.

Ayrıca, bazı ayarlamalara ihtiyaç duymalarına rağmen iş modellerinin karlı kaldığını yinelediler. Şu anda tesislerinde her Bitcoin madencisi yaklaşık 6 bin dolar kar ediyor.

Bu, işi devam ettirmek için yeterli olsa da, daha iyi günlerde planlanan işletme maliyetleri dikkate alındığında oldukça zor.

“Brüt kar düzeyinde, açıkça hala karlı. Sadece işletmenin hangi ek yükü destekleyebileceğini bilmek gerekiyor. Olduğumuz kartlar bize dağıtıldı ve yapabileceğimiz tek şey, SPV borç tesisleri çevresinde onları çengel altına alarak yaptığımız gelecekteki sorunları önlemek. İş ve endüstri konusunda hala çok heyecanlıyız” dedi.

2 SPV’nin kapanması nedeniyle Iris’in madencilik kapasitesi yarıdan fazla azaldı – 3,6 EH/s (saniyede eksahash) kaybedildi.

Bu, Iris’in kalan toplam madencilik kapasitesini 2,4 EH/S’ye çıkarır. Bitmain’e daha da fazla madencilik kulesi taşeronluğu yapması için 75 milyon dolar ödendi. Iris şu anda Bitmain ile bu madencilerin işleyişiyle ilgili görüşmelerde bulunuyor ve bu da Iris’in madencilik gücünü 7,5 EH/S hızla artırabilir.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.