a

İşte Bitcoin’i Rezerv Varlık Olarak Kabul Eden En İyi Halka Açık Şirketler

İşte Bitcoin’i Rezerv Varlık Olarak Kabul Eden En İyi Halka Açık Şirketler

Microstrategy Inc., son iki ayda 425 milyon dolarlık bitcoin satın aldığında, bu karar, en iyi kripto para biriminin olgun, güvenli bir liman varlığı olarak kimlik bilgilerinin kurumsal onayının önemli bir damgası oldu. Amerikan teknoloji firması, fiat enflasyonuna karşı korunmak için Bitcoin’i birincil rezerv varlığı haline getirdi. Şimdi, görünen o ki, büyük küresel şirketler Microstrategy’nin bitcoin stratejisini izliyor.

 

Bitcointreasuries.org web sitesi, dünyanın dört bir yanından halka açık şirketler tarafından yedekte tutulan bitcoin hazinelerini küratörlüğünü yapıyor. Yazım sırasında, sayfada toplam 598.237 BTC’ye veya toplam 21 milyon BTC arzının% 2.85’ine sahip 13 şirket listelenmiştir. İşte bazı varlıklara daha yakından bir bakış.

 

Grayscale Bitcoin Trust-% 2.14

Grayscale Investments, belki de bu konuda şaşırtıcı olmayan bir hız belirleyicidir. Bitcoin fiyatına sahip olan ve onu takip eden Bitcoin Güven Fonu (GBTC) aracılığıyla, New York merkezli firma şu anda 449.596 BTC’ye sahip, şu anda 5,1 milyar dolar değerinde ve dijital varlığın toplam dolaşımdaki arzının% 2,14’ünü temsil ediyor. OTCQX pazarında listelenen Trust, 2020’de tüm yeni basılan bitcoin’in% 70’ini artırdı ve bu süreçte portföyünü neredeyse ikiye katladı.

 

Gbtc’nin bu BTC’yi, varlığa doğrudan maruz kalma konusunda hesaplama açısından isteksizken, genellikle gizliliğe ve bitcoin’in değer deposuna değer veren, akredite kurumsal yatırımcılar adına tutması dikkate değerdir. Grayscale’in bitcoin güveni, 2013 yılında piyasaya sürüldüğünde “yalnızca Bitcoin fiyatına yatırım yapılan ve bu değerden değer elde eden halka açık ilk menkul kıymet oldu”. Şirket, kurumsal yatırımcılara odaklanan on kripto yatırım ürünü işletiyor. Fonlar, ethereum (ETH), bitcoin cash (BCH), zcash, XRP ve daha fazlasını kapsar.

 

                                                 Microstrategy Inc. -% 0,18

Grayscale bir öncü olabilir, ancak son haftalarda tüm manşetlerde yer alan Mikro Strateji’dir. Bulut tabanlı hizmetlerin yanı sıra mobil yazılım geliştiren Nasdaq listesinde yer alan şirket, Ağustos ve Eylül aylarında 425 milyon dolar değerinde bitcoin satın alarak BTC Microstrategy’nin ana rezerv varlığı haline geldi.

 

Milyar dolarlık ABD firması, artan kurumsal benimsemeye işaret eden bir hareketle şu anda toplam 38.250 BTC’ye sahip. Cari döviz kurlarında, portföyün değeri 433 milyon dolardan fazla – küresel fiat para birimlerini bir kuyruk noktasına gönderen artan teşvik harcamaları zemininde olduğu gibi 8 milyon dolarlık bir kazanç. Microstrategy CEO’su Michael Saylor özellikle iyimser.

 

“Bu yatırım, dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi olan bitcoin’in, güvenilir bir değer deposu ve nakit tutmaktan daha uzun vadeli takdir potansiyeline sahip çekici bir yatırım varlığı olduğuna olan inancımızı yansıtıyor” diyor.

 

                                                  Square Inc. -% 0,022

Şirketlerin benimsenmesi henüz bir eğilim olarak görülmeyebilir, ancak Jack Dorsey’in Square Inc.’in toplam varlıklarının yüzde birini bitcoin’e taşıdığı haberi, bir şeylerin gelişmekte olduğunu gösteriyor. New York Borsası’nda listelenen mobil ödeme firması 8 Ekim’de 4.709 bitcoin satın almak için 50 milyon dolar harcadığını açıkladı. Square’in finans müdürü Amrita Ahuja’ya göre, “bitcoin gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeline sahip”.

 

Bu hesaba göre şirket, “(bitcoin) benimsenirken büyüdükçe, disiplinli bir şekilde öğrenmek ve katılmak istiyoruz. Daha kapsayıcı bir geleceğe dayalı ürünler geliştiren bir şirket için bu yatırım, bu yolculuğun bir adımıdır. ” Bitcoin, Square’in haberine olumlu tepki gösterdi ve son 72 saatte% 8 artışla 10.500 $ ‘dan 11.300 $’ ın üzerine çıktı. 83 milyar doları aşan piyasa değeri ile Square, yazılım ve donanım ödeme çözümleri sağlıyor. Şirket 2019 yılında 4,7 milyar dolar gelir bildirdi. ABD, Kanada, Avustralya, Japonya ve Birleşik Krallık’ta ofisleri vardır.

 

 

 

                                                    Coinshares -% 0,33

Coinshares Ltd, öncelikle bitcoin ve diğer kripto para birimlerine doğrudan ve dolaylı maruz kalmaya odaklanan İngiltere merkezli bir yatırım fonudur. Şirket, dijital varlıkları 1 milyar dolardan fazla yönetiyor ve bunun yaklaşık% 80’ini bitcoin oluşturuyor. Bitcointreasuries.org’a göre Coinshares şu anda – yatırımcılar adına – 790 milyon dolar değerinde toplam 69.730 BTC’ye sahip.

 

Coinshares, yan kuruluşu XBT Sağlayıcısı aracılığıyla, bitcoin ve ethereum, Bitcoin Tracker One ve BTC Tracker Euro ve ethereum, Ether Tracker One ve ETH Tracker Euro olmak üzere küresel olarak işlem gören iki borsada işlem gören senet (ETN’ler) sunmaktadır. ETN’leri Stockholm, İsveç’teki Nasdaq Nordic borsasında listelenmiştir ve perakende yatırımcılar enstrümanları satın alabilirler. Ancak, İngiltere finans düzenleyicisi geçtiğimiz günlerde ülkedeki perakende müşterilerine ETN satışını yasakladığında ürün büyük bir darbe aldı.

 

                                                       Diğer Listeler

Bitcoin hazineleri web sitesinde halka açık diğer birkaç şirket listelenmiştir. Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSX) işlem gören bitcoin madencileri Hut 8 Mining ve Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın Argo Blockchain’i bunlara dahildir. Her iki şirket de bitcoin’i rezerv varlık olarak tutar. Haziran ayının sonunda, Hut 8 2.954 BTC’ye sahipken, Argo Blockchain Eylül ayı sonunda 126 BTC’ye sahipti. Diğer bir madencilik kuruluşu olan Riot Blockchain, Inc’in haziran ayında rezervlerinde 1.053 bitcoin vardı.

 

Mike Novogratz’ın TSX listesinde yer alan ve “dijital varlığı ve blok zinciri alanını kurumsallaştırmaya çalışan” Galaxy Digital Holdings, geçerli piyasa fiyatlarında yaklaşık 188 milyon dolar değerinde 16.651 BTC’ye sahip. Şirket, varlık yönetimi, yatırım, danışmanlık ve ticaret hizmetlerinin yanı sıra ana yatırımlar da sunmaktadır. Voyager Digital Ltd, Cypherpunk Holdings ve DigitalX ayrıca, fiat enflasyonuna karşı bir koruma olarak bitcoin tutan halka açık şirketlerin listesini de yapıyor.

 

 

 

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.