a

Japon Bankası Sumitomo Mitsui Trust, Kripto Para Hizmeti Verecek

Japonya’nın en büyük bankalarından biri olan Sumitomo Mitsui Trust, kripto para hizmeti vermeye hazırlanıyor.

Sumitomo Mitsui Trust, dijital varlıklar ve NFT’ler için kurumsal düzeyde saklama hizmeti sunmaya odaklanacak yeni bir şirket başlatmak için Tokyo merkezli bir kripto para borsası olan Bitbank ile ortaklığa giriyor.

Sumitomo Mitsui Trust Bank, Dijital Saklama İşine Girecek

Japonya’nın ve bölge ülkelerin önde gelen finansal kuruluşlarından olan Sumitomo Mitsui Trust, müşterilerine kripto para hizmeti sunmaya hazırlanıyor. Bu konuda ortaklık çalışmalarına da imza atan şirket, Tokyo merkezli bir kripto para borsası olan Bitbank ile ortaklaşa bir dijital varlık saklama şirketi kuracağını duyurdu. Kurulacak olan yeni şirket, Japan Digital Asset Trust isimlendirilecek. Yüzde 15’i Sumitomo Mitsui Trust’a ve yüzde 85’i Bitbank’a ait olan şirket, kurumsal müşterilere kripto ve NFT’lerin velayetini sağlamaya odaklanacak.

Yerel basına göre, hareketin arkasındaki amaç, velayet konusunu bu yeni ürünlere yatırım yapmaktan caydırıcı olarak gören yerel kurumsal pazarı ele geçirmek. Sumitomo Mitsui Trust, saklamanın genellikle yerleşik düzenleyici kurumlar tarafından aynı incelemeyle karşı karşıya kalmayan kripto borsaları yerine finans dünyasında tanınmış kurumlar tarafından sağlanması durumunda yatırımcıların dijital varlıkları elinde tutma konusunda daha rahat olacağına inanıyor.

Şirketin sermayesinin başlangıçta 300 milyon yen (2.3 milyon dolar) olduğu ve iki şirketin diğer yatırımcıların bu teklife 10 milyar yen (78 milyon dolar) ulaşmasını beklemesini beklediği bildiriliyor.

İlgili Haber: ABD’li US Bank Kripto Saklama Hizmeti Başlattı

Japonya’da Kriptonun Rekabetçi Ortamı Bulunuyor

Sumitomo Mitsui Trust bu sayede kripto pazarına kurduğu ortaklık ve yeni şirket ile birlikte adım atmış olacak. Yeni şirket, diğer rakipler de bu hizmetleri Japon pazarına getirmek için acele ederken, bu yıl faaliyete geçmeyi hedefliyor. Nomura ve Crypto Garage, müşterilerine benzer hizmetler sunmak için bir ortak girişim başlatıyor.

Ancak Japan Digital Asset Trust farklı bir ürün de sunacak. Raporlara göre, yeni şirket, bankaların bu tür bir ürünü piyasaya sürmesine izin veren düzenlemelerle desteklenen, yen ile sabitlenmiş bir stablecoin çıkarmayı planlıyor. Ortaklıktaki herhangi bir oyuncudan bu konuda daha fazla ayrıntı gelmedi.

Şirket, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değerlerinin büyük bir bölümünü kaybettiği piyasadaki bir gerileme sırasında kripto sektörüne girerken, metaverse ve blockchain oyunlarının yükselişi bu dönemde kripto para birimine olan ilgiyi artırabilir. Japan Digital Asset Trust’ın, metaverse dünyaları öne çıktıkça, genellikle diğer kripto para birimlerinin yaşadığı aynı oynaklık sorunlarına maruz kalmayan sabit paralara olan talebin artmasını beklediği söyleniyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.