a

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin İle İlgili Yine Sert Konuştu

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, yıllardır Bitcoin’i kötülüyor. Ancak kripto varlık düşmek yerine değer kazanmaya devam ediyor.

JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, 2014 yılında başlayarak sürekli olarak eleştirdiği Bitcoin’i yine kötüledi. Geçen hafta yüzde 17 değer kazanan BTC için “Şahsen Bitcoin’in değersiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

BTC İçin Görüşleri Değişmedi

Yıllardır Bitcoin konusunda kötümser bir duruş sergileyen JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Uluslararası Finans Enstitüsü’nün yıllık toplantısında, “Şahsen Bitcoin’in değersiz olduğunu düşünüyorum” dedi. Dimon’un yıllar boyunca yaptığı düşüş açıklamalarının da sonuncusu oldu. İlerleyen dönemlerde yine aynı yorumlarda bulunabileceğinin de sinyallerini veren Dimon, 2014 yılında CNBC’ye Bitcoin’in “korkunç bir değer deposu” olduğunu ve kripto para biriminin “tekrar tekrar üretilebileceğini” söylemesiyle bütün hikaye başlamış oldu.

Bu yıl verdiği röportajlarda kripto varlık için “Aptal altını” nitelemesi yapan Jamie Dimon, kripto para yatırımcıları ve takipçileri arasında ciddi anlamda eleştirilen bir şahsiyet oldu. Bitcoin’in yaklaşık 808 dolardan işlem gördüğü Ocak 2014’teki ilk yorumlarından bu yana, önde gelen kripto para biriminin değeri yüzde 7 bin 027 arttı. Dün itibariyle, son yorumundan önce, Bitcoin son yedi gün içinde yüzde 16.8 gibi bir artış yaşadı.

JPMorgan Müşterileri Dimon ile Aynı Fikirde Değil

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon tarafından benimsenen görüşe müşterileri kesinlikle katılmıyor. Dimon’ın konu ile ilgili görüşü ise, “Müşterilerimiz yetişkinlerdir, aynı fikirde değiller, pazarları yapan şey bu, bu yüzden eğer kendilerine Bitcoin satın almak için erişime sahip olmak istiyorlarsa, onu emanet edemeyiz ama onlara meşru, mümkün olduğunca temiz erişim sağlayabiliriz” şeklinde oldu.

Halihazırda, JP Morgan ile çalışan danışmanların, müşterilerin Grayscale ve Osprey Funds’tan kripto para birimiyle ilgili beş ürünü alıp satmalarına yardımcı olmalarına izin veriliyor.

Bu, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Ethereum Classic’e maruz kalmayı içerir. Danışmanların bu ürünleri özel olarak talep etmelerine izin verilmez, ancak müşteriler isterse bunları satabilirler.

‘Devlet bunu düzenleyecek’

Toplantı sırasında Dimon, kripto para birimi endüstrisinin düzenlemeden kaçınamayacağını da söyledi. “Odadaki herhangi biri ne düşünürse düşünsün, herhangi bir liberter ne düşünürse düşünsün ya da bu konuda herhangi birinin ne düşündüğü önemli değil, hükümet bunu düzenleyecektir” dedi.

Stablecoin’ler ve sağlayıcıları şimdiye kadar bu düzenleyici odağın yükünü taşıyordu. USDC stablecoin’inin arkasındaki şirket olan Circle’dan yakın zamanda yapılan bir dosyalama, şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yürütülen bir soruşturmayla “tam işbirliği yaptığını” ortaya koydu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.