a
coinnet

Kanada’nın En Büyük Kripto Hırsızlığını Yapan Genç Tutuklandı

Kanada’nın şimdiye kadar gördüğü en büyük kripto para dolandırıcılığına imza atan bir genç yapılan operasyon ile tutuklandı.

İsmi henüz açıklanmayan dolandırıcı gencin ABD’den bir yatırımcıya ait kripto paraları çaldığı ortaya çıktı. Genç, yaklaşık olarak 46 milyon Kanada Doları (36 milyon dolar) kripto varlık çaldı.

Çalınan Kripto ile Çevrimiçi Oyunlarda Nadir Kullanıcı Adı Satın Aldı

Bilgisayar korsancılığı yoluyla yaptığı dolandırıcılık faaliyetinde 36 milyon dolar çaldığı iddia edilen gencin, bu işi Sim korsanlığı ile yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Kanada’nın Hamilton polisi Çarşamba günü yaptığı bir basın açıklamasında kripto paranın, failin kurbanın kimliğini, şifrelerini, kripto borsalarındaki hesaplarını ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını uzaktan ele geçirmek için kurbanın mobil sim kartını sahte bir kartla değiştirdiği bir sim takas saldırısı yoluyla çalındığını belirtti. (2FA) güvenlik önlemleri de bu süreçte işe yaramadı.

Açıklamaya göre genç, çevrimiçi oyun topluluğunda nadir görülen bir çevrimiçi kullanıcı adı satın almak için kripto paraların bir kısmını harcadı. Müfettişlerden, şüpheli işlem nedeniyle kullanıcı adının hesap sahibinin maskesini kaldırmaları istendi. Sim takasçısı avı resmen Mart 2020’de başladığı duyuruldu.

FBI ve Kanada Polisi Ortak Çalıştı

Bilgisayar korsanı gencin yakalanmasında FBI ve Kanada polisi ortaklaşa çalıştı. Buna ek olarak ABD Gizli Servisi Elektronik Suçlar Görev Gücü de sürece dahil oldu.

Bunun şu ana kadar Kanada’nın en büyük kripto ile ilgili hırsızlık olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de, sim takası yeni bir fenomen değil ve en az 2016’dan beri federal kurumlar arasında tartışmanın merkezinde yer alıyor.

Kullanıcıların sim takas saldırılarına kurban gitmemek için telefon numaralarını merkezi kripto borsalarından kaldırmaları ve varlıklarını soğuk depoda saklamaları önerilir. Daha da iyi bir alternatif, kötü aktörlerin bir bireyin değerli verilerine erişmesini neredeyse imkansız hale getiren fiziksel bir güvenlik anahtarı kullanmak olabilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.