a

Kenyalı Milletvekili Kripto Vergisi Getirmeyi Önerdi

coinnet
coinnet

Kenyalı milletvekili Abraham Kirwa’nın sponsor olduğu bildirilen bir sermaye piyasası değişiklik tasarısına göre; ülkedeki kripto para birimi sahipleri kazançlar üzerinden vergi ödemek zorunda kalacaklar. Buna ek olarak tasarı yasalaşırsa, kripto sahiplerinin Kenya’nın Sermaye Piyasası Otoritesine işlemden elde edilen gelir miktarı, işlemle ilgili maliyetler ve işlemdeki herhangi bir kazanç veya kayıp miktarı gibi ayrıntıları vermesini gerektirecektir.

Kripto İşlem Ayrıntılarını Düzenleyici ile Paylaşma

Bir raporda, Kenya Parlamentosu’ndan önce bildirilen bir sermaye piyasası değişiklik tasarısına göre; kripto para birimleri olan kişilerin gelecekte elde edilen kazançlarla orantılı vergi ödemeleri gerekebileceği belirtildi. Kripto para birimini on iki ayı aşan bir süre elinde tutan Kenyalıların sermaye kazancı vergisi ödemeleri gerekirken, bir yıldan az tutanlar gelir vergisi ödemekle yükümlüdür.

Değişiklik tasarısı, Kenyalı kripto sahiplerinin yanı sıra kripto para borsalarını ve dijital cüzdanları hedefleyen vergiler getirmeyi de hedefliyor. Business Daily raporuna göre, değişiklik tasarısına Mosop seçim bölgesi milletvekili Abraham Kirwa sponsor oluyor.

Tasarı, vergi teklifine ek olarak dijital varlıklara sahip kişilerin, kriptonun Kenya’nın Sermaye Piyasası Kurumu (CMA) ile nasıl ve ne zaman satın alındığına ilişkin ayrıntıları paylaşması gerektiğini öne sürüyor.

Değişiklik tasarısının bildirdiğine göre; Dijital para birimine sahip olan veya işlem yapan bir kişi, Yetkiliye vergi amacıyla aşağıdaki bilgileri sağlayacaktır.

Kenyalı Milletvekili Kripto ile Uğraşan Kişilerin Sorumlulukları Hakkında da Konuştu

Bu arada Kirwa, raporunda tasarısının Kenya’daki dijital para birimi işlemlerini yönetmek için belirli hükümler sağlamayı amaçladığını belirtti. Tasarıda ayrıca milletvekilinin dijital para birimleriyle ticaret yapan kişilerin veya işletmelerin vergilendirilmesini, sahipliğini ve bu alandaki yeniliğin teşvik edilmesini sağlayan sorumlulukları olarak tanımladığı şey öneriliyor.

Daha önce Kenya, Afrika’daki en yüksek kripto para birimi sahiplerinden birine sahipti ve kıtadaki en büyük kripto pazarlarından biri. Kenyalılar tarafından kriptonun bu şekilde benimsenmesine rağmen, Kenya Merkez Bankası Başkanı Patrick Njoroge da dahil olmak üzere ülkedeki yetkililer; özel olarak ihraç edilen dijital para birimlerinin kullanımına defalarca karşı çıktılar.

Bununla birlikte, Kenyalı milletvekilinin tasarısı, Njoroge ve diğerlerinin uyarılarının Kenyalıları kripto para birimleri kullanmaktan veya elinde tutmaktan caydıramadığını kabul ediyor. Bu nedenle tasarı, yukarıda belirtilen tekliflere ek olarak, kriptolarla uğraşan kişileri dijital para işlemleriyle ilgili tüm faaliyetlerin kayıtlarını tutmaya ve paylaşmaya zorlamayı da amaçlıyor.

Tasarıda, ”Dijital para birimlerinde işlem yapan bir kişi, alımlar ve satışlar dahil olmak üzere dijital para birimi işlemlerinin kayıtlarını tutacak ve yürürlükteki yasalara uygun olarak dijital para birimlerindeki işlemlerden elde edilen kazançlar üzerinden vergi ödeyecek” denildi.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.