a

Kimlik Avı Suçluları, Beeple Twitter Hesabını Kullanarak 70 Bin Dolar Çaldı

NFT sanatçısı olarak ünlenen Mike Winkelmann (Beeple)’a ait olan Twitter hesabı çalındı ve bir kimlik avı saldırısında kullanıldı.

Beeple Twitter hesabını çalan saldırganlar, NFT sanatçısı gibi hareket ederek kimlik avı saldırısı düzenledi. Bu sayede takipçilerden toplamda 70 bin dolarlık nakit çalınmış oldu.

Sahte Louis Vuitton Sitesine Kimlik Avı Bağlantısı Kullanıldı

Beeple Twitter hesabı kullanılarak paylaşılan Louis Vuitton linki aslında sahteydi. Her ne kadar buraya yönlendiriyormuş gibi olsa da sahte olarak düzenlenmiş bir siteye yönlendirme yapıldı.  Beeple’ın saldırıya uğramış Twitter hesabında yayınlanan bağlantı, kullanıcıları bilinmeyen bir web sitesine yönlendiriyor. Bu noktada kullanıcılar seçkin bir moda markası olan Louis Vuitton ile işbirliğini gösteren bir siteye girdiğini sanıyor.

Birçok ünlü NFT şahsiyeti, hack olayının ardından insanları kimlik avı dolandırıcılığına karşı uyaran tweet’ler yayınladı. Beeple’ın güvenliği ihlal edilmiş hesabı, meşru bir Louis Vuitton işbirliğiymiş gibi yayınlıyordu. Bir NFT etkileyicisi olan Zeneca, NFT alanına bir uyarı tweet’i de attı. Diğer insanlar, diğer NFT meraklılarını uyanık olmaları konusunda uyarmak için güçlerini birleştirdi.

Kimlik Avı Saldırısı Yemini Birçok Kullanıcı Yuttu

Kullanıcılar sahte web sitesine yönlendirilip cüzdanlarını bu siteye bağladığında, eylem bir işlemi tetikledi ve ardından kullanıcıların cüzdanlarından 1 ETH göndermeye başladı. Ancak, kimlik avı web sitesi, diğer NFT kimlik avı dolandırıcılıklarında yaygın bir eğilim olan cüzdanlardaki tüm varlıkları almak üzerine kurulu değildi.

Ne yazık ki, birçok NFT koleksiyoncusu ve Beeple hayranı, dijital sanatçının Twitter hesabının ihlal edildiğine dair hiçbir fikri yoktu ve tuzağa çekildiler ve sonunda fonlarını kaybettiler. Raporlara göre, kurbanlar 35 ETH veya yaklaşık 70 bin dolar kaybetti.

Kötü niyetli kimlik avı bağlantısı hala Beeple’ın Twitter biyografisinde. Zeneca, kötü niyetli bağlantılara tıklamamaya ve cüzdanınızı bilinmeyen veya doğrulanmamış web sitelerine bağlamamaya da vurgu yaptı. Beeple’ın Louis Vuitton ile işbirliğine bağlı bir çekilişle ilgili tweet’i, 2019’da bir işbirliğine sahip oldukları için meşru gibi görünüyordu.

İlgili Haber: Kimlik Avı Saldırısı Popüler Kripto Veri Sitelerini Hedefledi

Beeple, Twitter Hesabının Kontrolünü Tekrar Ele Geçirdi

Beeple artık hesabının kontrolünü yeniden ele geçirebiliyor ve Twitter’da bir uyarı yayınladı: “Orada güvende kalın; gerçek olamayacak kadar iyi olan her şey aldatmacadır” dedi.  Beeple’ın ayrıca tüm sosyal medyada 2,5 milyondan fazla takipçisi var ve bu da onu kripto cüzdan fonlarını izleyen bilgisayar korsanları için bir hedef haline getiriyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.