a

Kripto Borsalarından Büyük Çıkışlar Yaşanıyor

coinnet
coinnet

Bitcoin ve kripto borsalarının yıllar içindeki büyümesi, sektörün evrimini yansıtıyor. Borsalar, blockchain ve kripto protokollerini destekleyen kritik işletmeler olmuştur. Ayrıca sektörün önde gelen borsaları, kripto ekosistemindeki ikonik markaların çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Bitcoin’in ilk günlerinden bugüne kadar kripto borsaları birçok yönden gelişti ve büyüdü. Kullanıcıların güvenini kazandı. Ancak işler, son dönemlerde kötüye gitti ve kullanıcılar kripto borsalarına olan inancını kaybetti. FTX çöküşü, güven sorununu körükledi ve çoğu kripto borsasını aşağı çekti.

Bitcoin çıkışı, 2018’den bu yana en yüksek düzeyde

Bu hafta FTX’in çöküşünden sonra kripto borsalarından büyük miktarda Bitcoin çıkışı kaydedildi. Glassnode’dan gelen son veriler, Bitcoin’in borsalardan hızla aktığını ortaya koyuyor. Rapora göre, kullanıcılar ve yatırımcılar 2018’den beri borsalara akan tüm Bitcoinleri geri çekti.

FTX’in iflasından bu yana, öncelikle varlıkların kötü yönetiminden dolayı, kendi kendine velayet ve spot güdümlü BTC piyasalarına olan talep arttı. Bu eylem, Bitcoin’in hayatta kaldığı önceki tüm ayı piyasalarında hiçbir zaman kaydedilmedi.

Büyük para çekme işlemleri kaydeden tek varlık Bitcoin değildi. BUSD ve USDC gibi sabit paralar da son yedi günde borsalardan büyük çıkış kaydetti. Zincirdeki veriler, giden sabit paraların büyük bir kısmının soğuk cüzdanlara taşındığını gösteriyor. Santiment’in verileri bu raporu doğruladı.

Santiment’e göre, 2022’nin başlarında USDC, BUSD ve USDT gibi sabit paraların kripto pazarına sürekli girişi oldu. Ayrıca veriler, fiyatlar düştükçe yeni yatırımcıların varlık satın aldığını öne sürdü.

Stabilcoins piyasa değeri 134,07 milyar dolara yükseldi ve aynı zamanda BTC de coin girişi zirve yaptı. Ancak FED’in Haziran ayındaki faiz artırımından bu yana işler değişti.

Ayrıca, stablecoin piyasası, Binance’in USDC’yi BUSD’ye dönüştürme planlarını açıklamasının ardından büyük holdinglerde değişiklik kaydediyor.

Santiment Raporu

Santiment, son krizin herkese velayeti benimsemeyi öğrettiğini vurguladı. Piyasa, bitcoin çıkışı ile USDC ve BUSD’nin borsalardan artan çıkışına yansıyarak öğrendi.

Birkaç kripto firması ve yatırımcısı FTX’in düşüşünden kaynaklanan olumsuzluk ile karşı karşıya. Örneğin, Kripto risk sermayesi şirketi Multicoin Capital, FTX’te tutulan varlıklarda yaklaşık 1 milyar dolar kaybetti. Kripto alanındaki hasarın boyutu ve varlıkların ve değer düşüşlerinin büyük ölçüde dışarı akışı herkesin aklında sorular bıraktı.

Kripto alanı benzer darbelerden kurtulduğundan beri hala umut olabilir. Mt.Gox çöküşü, kripto endüstrisi üzerinde kademeli bir etki bırakan olaylardan biridir. Terra çöküşünün kripto üzerinde de benzer bir etkisi olmuştu.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.