a
coinnet

Kripto Borsası Binance, Dubai’de Aldığı Lisansla Kendini Güvenceye Aldı

coinnet
coinnet

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, yeni bir lisans güvencesine kavuştu. Dört aşamalı sürecinin üçüncü aşamasına girdikten neredeyse bir yıl sonra Dubai’nin Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu (VARA) tarafından tam bir sanal varlık hizmetleri sağlayıcısı (VASP) lisansı aldı.

Binance CEO Richard Teng yaptığı açıklamada, “VASP Lisansını güvence altına aldığımız için, uyumluluk ve yenilik yoluyla finansal ortamı ilerletme konusundaki sarsılmaz taahhüdümüzü özellikle artırıyor dedi ve ekledi; 

“Bu başarı, dinamik dijital varlıklar alanında şeffaflık, mevzuata uygunluk ve sorumlu büyümeye olan bağlılığımızı somutlaştırıyor.”

Binance İçin Önemli Bir Lisans

Bir VARA dosyası, Binance’in yerel birimi Binance FZE’nin 2023’ün ortalarında bir Operasyonel MVP lisansı aldı. Bu, sanal varlık türev ticareti de dahil olmak üzere komisyoncu-bayi hizmetleri ve değişim hizmetleri ile uğraşırken kurumsal yatırımcılara ve nitelikli yatırımcılara hizmet etmesine izin verdi.

Binance FZE Genel Müdürü Alex Chehade yaptığı açıklamada, tam VASP lisansının “Dubai’nin ileri görüşlü bir şehir olarak konumunun altını çizdiğini ve blok zinciri teknolojisinin getirdiği finansal potansiyeli kabul ettiğini ve kucakladığını” söyledi.

Bloomberg, lisansın bir koşulunun, Binance’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’nun yerel birimle oylama kontrolünden vazgeçmesiydi. Bloomberg, konuyla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunarak bildirdi. CZ, Kasım ayında Adalet Bakanlığı ile olan suçlamaları çözdükten sonra ABD’de ceza bekliyor. 30 Nisan’da mahkum edilmesi öngörülüyor.

Gelecek Görünüm ve Mevzuata Uygunluk Çabaları

İleriye bakıldığında, Binance son başarısından yararlanmaya ve küresel kripto para ortamındaki konumunu daha da sağlamlaştırmaya hazırlanıyor. Binance bu önemli dönüm noktasını kutluyor. Ayrıca Dubai ve ötesindeki rekabetçi manzaraya dikkat ediyor. OKX ve Crypto.com gibi rakipler, Binance’in rekabet gücünü koruma ihtiyacının altını çizerek VASP statüsünü şimdiden güvence altına aldı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.