a
coinnet

Kripto Dolandırıcısına Amerika’dan Ağır Hapis ve Para Cezası!

coinnet
coinnet

Manhattan’da bir jüri, kripto traderı Avi Eisenberg’i ağır bir cezaya mahkum etti. Yargıç, Ekim 2022’de merkezi olmayan finans protokolü Mango Markets’ten 110 milyon dolarlık soygunu için dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonundan suçlu buldu.

Eisenberg, Aralık 2022’de Porto Riko’da tutuklandı. Emtia dolandırıcılığı, emtia manipülasyonu ve sahtekarlık le suçlandı. 29 Temmuz’da New York Bölge Mahkemesi Yargıcı Arun Subramanian tarafından mahkum edilecek. Eisenberg, suçları nedeniyle federal hapishanede 20 yıla kadar karşı karşıya.

Kripto Dolandırıcısına Ceza

New York’un Güney Bölgesi’ndeki duruşması sırasında Eisenberg’in savunması, soygun sırasında merkezi olmayan protokolün yetersiz kurallarına “tamamen uyduklarını” savunarak Mango Pazarlarındaki işlemlerini “başarılı ve yasal” olarak çerçevelemeye çalıştı.

Ancak 12 kişilik jüri buna inanmadı. Bunun yerine savcıların Eisenberg’in eylemlerinin “küstah” dolandırıcılık ve manipülasyon oluşturduğuna dair argümanlarının yanında yer aldı.

FTX’te Çöküşte Rolü Var Mı?

Eisenberg, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’in FTX’in çöküşündeki rolünden dolayı mahkumiyet aldığı aktarıldı. Ardından 25 yıl hapis cezasının hemen ardından dolandırıcılıktan hüküm giyen en son kripto figürü ve Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon’un bu ayın başlarında kendisine karşı kendisine karşı sivil dolandırıcılık davasında dolandırıcılıktan sorumlu bulunmasıdır.

11 Ekim 2022’de Eisenberg, kendi arasında üç büyük MNGO sürekli vadeli işlem ticareti yaptı. Fiyatı %1000’in üzerine yükseldi. Ardından protokolü kandırmak için yeni oluşturulan teminatını kullanarak çeşitli kripto para birimlerinde 110 milyon dolar “ödünç” almasına izin verdi.

Eisenberg’in tanınmış kripto savunma avukatı Brian Klein başkanlığındaki savunma ekibi, Eisenberg’in yasa kapsamında hareket ettiğini savundu. Fakat, savcılar jüriye kanıt gösterdi. “sınırlama yasası piyasa manipülasyonu” ve “FBI gözetimi” ve “dolandırıcılık unsurları” gibi şeyler için internet aramaları ve sömürücü olduğunu aktardı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.