a

Kripto Para Dünyası – COIN NET RÖPORTAJ KÖŞESİ – Statrade

Bitcoin’in ani inişi, Amerika olayları, boğa koşuları derken yatırımcıların kafalarında birçok soru işareti oluştu. Özellikle yeni başlayanlar için tecrübeli isimlerin düşünceleri oldukça önem taşıyor. Biz de sizin için kripto para dünyası fenomen ismi Statrade ile röportaj gerçekleştirdik.

2021 boğa koşusu ne zaman başlayacak?

En büyük kripto paranın boğa koşusunu izliyoruz zaten. Mart 2020’de 3,800 dolar civarına fitil atan Bitcoin özellikle kritik 13,000 dolar seviyesini Ekim 2020’de geçtikten sonra büyük boğa koşusuna başlamış oldu aslında. Özellikle Ethereum’da Bitcoin’e eşlik etmiş oldu çünkü Ethereum ağında DeFi patlaması yaşandı. Hem bu Ethereum fiyatına hem de DeFi projelerine etki etti özellikle. Tabii Ethereum’un başlayan Ethereum 2 süreci de herkesin beklentilerini yukarılara çekti. Özetle Bitcoin ve Ethereum’un koşuları zaten başladı Altcoinlere toplu olarak para ne zaman akar onu da Bitcoin’in hareketinin nerde tamamlandığına göre veya trendin nerede döndüğüne göre konuşmamız gerek.

XLM deki yükselişin sırrı nedir?

XLM aslına bakılırsa XRP’nin modifiye edilmiş bir forku. Yani XRP’nin biraz daha geliştirilmişi diyebiliriz. Malum XRP’nin delistleri ve fonların XRP’yi portföylerinden çıkarmalarından dolayı bir nevi bu avantajı veya boşluğu kullandı ancak şunu da eklemek gerekir ki XLM ağı kurumsal projelere de ev sahipliği yapan bir ağ en son Ukrayna Merkez Banka’sının Stellar ile çalıştığını beyan etmesi fiyatı ciddi anlamda köpürttü. XRP yatırımcıları tabii bunu spekülatif bir balon olarak niteledi hınçla 😊

ABD’nin stable coin izni ne anlama geliyor?

Blockchain’e kayıtsız kalamaması anlamına gelir ABD’li regülasyon kurumu OCC yani Para Birimi Denetleme Ofisi blockchain teknolojisini Fedwire gibi tarihi 100 yıla dayanan merkez bankaları arası para transferi ve uzlaşma sağlayan sistemlerle aynı statüde gördüğünü açıkladı. Blockchain güvenlik, hız ve 7/24 işlem yapma olanağı sunan kompleks bir teknoloji ve bu kadar faydasına kayıtsız kalamazdı Amerikan Bankacılık sistemi ki nitekim bankalara stablecoin rezervi tutma izni verildi.

Ancak ABD stablecoin mevzuatı ile bunu bankacılık mevzuatına ve lisansına bağlamak istiyor. Bir nevi devletler ellerine geçirebildikleri blockchain ağlarını geçirecekler ve kontrolleri altında tutacaklar. Bu kısmen iyi ama kısmen de kötü. İnsan doğası blockchain ağlarının verimli kullanmaktan ziyade bundan her türlü üçkağıdı nasıl yapabilirim diye programlı bu yüzden de devletler bu alanı boş bırakamıyor. Aslına bakarsan devlet ve merkezi otoriteye bir tavır olarak gerçekleşen kriptoparalar tekrar sistemin emrine giriyor. Bu arada bankalar da blockchain katmanın bir parçası olacak böylece artık bankalarda da tüm kayıtların tutulduğu node dediğimiz blockchain ağı bileşenlerinden biri olacak

Gözde kripto para BTC 1 milyon dolar olur mu yoksa hayal mi?

Burada yanıtı pek çok katmanda arayabiliriz mesela Bitcoin’in algoritmasının mükemmelliği, yarattığı değerin nadirliği ve Bitcoin ağına saldırmanın milyarlarca dolar büyüklük getirmesi. Güvenli ve gerçekten arzı sınırlı bir değer var karşımızda. Buna artık kimse kayıtsız kalamıyor önemli girişim şirketleri, büyük strateji şirketleri Bitcoin’e akın etti 2020’de bu nadirlik duygusu insanlar ciddi çılgınlıklara yol açabilir mi evet açabilir. Çok sevdiğim bir söz vardır Joker’in söylediği “Delilik yer çekimi gibidir; sadece hafifçe itmek yeterlidir.” Diye hiç belli olmaz bu işler. Ancak dediğim gibi Bitcoin’in büyüklüğü sadece delilikle izah edilemez. Altında inanılmaz bir akıl ve mühendislik var.

Okurlarımıza kripto için vereceğiniz önemli tavsiyeler nelerdir?

Klişe tavsiyeleri herkes veriyor açıkçası. Ben de demek istiyorum ki her türlü varlık ve piyasada en iyi durumları da en kötü durumları da tek tek bir kenara yazarak sorgulayın. Bol bol sorular sorun, soru sormak sizleri çok geliştirecektir. Olaya sadece para kazanmak açısından bakanlar bir yere kadar kazanabilir zengin de olabilir ancak bilgiye derinlemesine değer verenler her zaman onlardan çok daha fazla kazanma potansiyeline sahip olacaklardır. Her işin bir ilmi var trade yapmanın, DeFi’da işlem yapmanın, blockchain’i anlamanın vs. herkes yatırım yaptığı varlığın gerçek değerini her zaman sorgulasın derim yoksa bir gün elinizde pimi çekilmiş bir el bombasıyla kalabilirsiniz. Çöplerle gerçek değer üreten kripto para projelerini ayırt etmek bilgi gerektirir. Bilgi edinin derim bol bol. Herkese bol kazançlar ve afiyetli günler dilerim.

Kripto para dünyası hakkındaki değerli düşüncelerini bizlerle paylaştığı için teşekkür ederiz. Sizler de kendisini @statrade_ adresinden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.