a

Kripto Para Güvenli mi? Kullanıcıların yüzde 97’si “Evet” dedi

Kripto sahiplerinin yarısından fazlası, yatırımı bir gelir aracı olarak görüyor ve birçoğu bunu birincil gelirleri olarak görüyor. Yeni başlayanlar ve hali hazırda devam edenlerin de akıllarında bir soru işareti olan Kripto para güvenli mi sorusuna Binance Research bir netlik getirdi.

Binance Research tarafından bugün yayınlanan “2021 Küresel Kripto Kullanıcı Endeksi’ne göre, dünya genelindeki kripto kullanıcılarının yaklaşık %97’si dijital varlıklara oybirliğiyle güveniyor.”

Bulgulara göre, kullanıcılar arasında kripto para birimlerine neredeyse oybirliğiyle güven var (%97). Yarısından fazlası (%52) kripto yatırımını bir hobi olarak değil, bunun yerine bir gelir aracı olarak görüyor. Kullanıcıların %15’i için kripto, birincil gelir kaynakları olarak kabul ediliyor.” dedi.

Motivasyonlara gelince araştırmacılar, katılımcıların %55’inin uzun vadeli yatırım stratejilerinin bir parçası olarak kripto para satın aldığını belirtti. Aynı zamanda, kullanıcıların %38’i mevcut finansal sisteme güvenmedikleri için kriptoya yönelirken, %31’i kısa vadeli ticaret fırsatları arayışıyla kripto pazarına girdi.

Varlık tercihleri ​​açısından, raporda, herhangi bir kriptoyu elinde bulunduran kullanıcıların %65’i BTC’ye sahip. Bu nedenle de “Bitcoin hüküm sürmeye devam ediyor.” dedi. Aynı zamanda, Bitcoin sahiplerinin %30’u genellikle kripto portföylerinin %1-20’sini BTC’de ayırdıklarını söyledi. Kripto para güvenli mi sorusunu değiştirip hangisine daha çok güveniyorsunuz denildiğinde cevabın Bitcoin olacağı da verilerden dolayı oldukça açık gözüküyor.

Veriler ayrıca, çoğu kripto meraklısının ya varlıklarını düpedüz “sakladığını” (%39) veya onları stake etme ve borç verme platformlarına kilitlediğini (%22) ve yalnızca %11’inin dijital varlıklarını ödemeler için kullandığını gösterdi. Ancak bu, kripto para birimlerinin paranın özelliklerini kaybettiği anlamına gelmez.

Araştırmacılar, “Kriptoyu bir değişim aracı olarak kullanmak en önemli kullanım durumu (%21) olarak algılanmayabilir. Gerçek kullanım (%38) kripto paranın kullanıcıların beklediğinden daha fazla para işlevi gördüğünü gösteriyor.” dedi.

Kripto Para Piyasasından Çekinenler Var

Yine de çevremizdeki birçok insanın bu işe girmeden önce belirli tereddütler yaşadığını görmekteyiz. Aslında biraz araştırmadan sonra yatırım yapıldığında kaybetme riskini en aza indirmek mümkündür. Araştırma yapmadan, yalnızca para kazanmak için bu sektöre girenlerin sonu hüsran olacaktır. Çevremizde çekinceleri olan insanların bu duruma düşmemesi için araştırmaya teşvik etmeliyiz.

Kaynak: decrypt

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.