a

Kripto Para Piyasası 2021 – CoinNet Röportaj Köşesi – Kripto Dayı

Bitcoin piyasası son günlerde oldukça hareketli ilerliyor. Her gün yeni bir ATH belirlenirken CoinNet olarak, kripto dünyasının tanınan isimlerinin fikirlerine başvurduk. Kripto Dayı ismiyle bilinen, kripto dünyasının sevilen ismi sorularımızı cevapladı. Kripto para piyasası 2021 için değerli tavsiyelerde bulundu.

Bitcoin için 50 bin hatta 100 bin dolar beklentisi var. Sizin bu yükseliş hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Art arda gelen ATH ile Bitcoin’de bu fiyat beklentisi çok normal oldu. Çoğu kurumsal firmanın da bu oyuna dahil olması, sınırlı arz ve küresel krize bir alternatif olarak görülmesiyle, Bitcoin’de bu fiyatlara ulaşılması imkansız değil. Tabi ilk etapta hemen ulaşacak diyemeyiz. Hem düzeltmeyi hem de Temel Analiz yönünden haberler ile takibini yapmalıyız. Zira çok hareketli günler geçiriyoruz.

Defi, Yf gibi projeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu tarz projeler Kripto para piyasasına adeta bir soluk kazandırdı. Öncesinde yer alan birçok proje sadece Whitepaper da yazılı kaldı ve hiçbir ilerleme kaydetmediler. Verilen vaatler yerine getirilmedi. Merkeziyetsiz Finans gerçekten bir ihtiyaçtı ve bu ihtiyaç dahilinde birçok soruna çözüm üreten projeler ortaya çıktı. İçlerinde fiyata odaklanmayan ve çalışan güzel projeler var. Bu projelerin önümüzdeki yıllarda daha da çok popüler olacağına inanıyorum.

Kurumsal firmaların Bitcoin alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Manipülasyon için mi alıyorlar sizce?

Her firmanın tek amacı para kazanmaktır ve fazla risk mantığı yoktur. Geçmiş yıllarda en ufak olumsuz bir haberde Bitcoin 1000 – 3000 dolar arası düşerdi. Artık Bitcoin eskisi gibi değil. Haberlere yüksek Volatil ile cevap vermiyor. Bu da artık küresel anlamda değer gören bir emtia algısı yaratıyor. Bitcoin de dinamikler yerine oturdu. Bunu gören ve öncesinde temkinli yaklaşan firmalar da artık oyuna dahil oldular. Sınırsız para politikasının sürüldüğü dönemde sınırlı arz dan oluşan bir değere kim yatırım yapmak istemez ki?
Bunun sadece şöyle bir dezavantajı var. Sınırlı sayıda olan Bitcoin’in belirli bir zümre veya şirket tarafından fazla sayıda alınması, elinde fazla sayıda Bitcoin olması ilerideki dönem için sıkıntı olacaktır. Çünkü rahatlıkla fiyata yön verebilecektir. Bu da işin sırrı olan ‘Merkeziyetsizlik’ kavramını ortadan kaldıracaktır.

Altcoinler için hareket ne zaman başlar?

Kripto Para piyasasının geçmişi birkaç yıl olduğu için henüz dinamikleri oturmadı ve geçmişte 2 boğa,2 ayı dönemi gördük. Veri az olduğu için bazen Boğa döneminin geleceği veya ne kadar süreceği konusunda tam fikir yürütemiyorum. Ancak benzerlik olarak 2016-2017 dönemini andırıyor. Bitcoin’in Boğa koşusu bittiğinde düzeltme yaptıktan sonra yatay trende geçmesi lazım. İşte bu dönemde Altcoinler için gerçek hareket başlayacaktır. Bitcoin’de ve bazı coinler’de gerçekleşen ATH, Market Cap’ın de ATH yaparak yükselmesi, Altcoinler’de başlayacak hareketin yakında gerçekleşeceği görüşünü kazandırıyor.

Okurlarımıza kripto için vereceğiniz önemli tavsiyeler nelerdir?

Özellikle bu dönem için söyleyeceğim en önemli şey kesinlikle fomo hissine kapılmasınlar. Zaten zorlu bir Ayı dönemi geçirdik. Kimi oyunun içinde kalabildi, kimi vazgeçip bıraktı. Özellikle zorlu dönemi atlatan yatırımcılar önceki yaptığı hataları tecrübe edinip bir daha yapmaması gerek. Çünkü piyasa ikinci hatayı affetmiyor. Yatırımcıların bir çoğu da kayıplarını boğa döneminde verirler. Bunun en büyük sebebi, yatırım yaptığı coin belki 10 gün belki 20 gün hareket etmiyor ama başka coinler çok güzel kar bırakarak yükseliyor ya da başka bir fenomen grafiğini görüyor. Yükselen coin’e giriyorlar. Daha sonra olan şey ise hem girdiği coin düşüyor hem de yükselmeyecek diyerek sattığı coin yükseliyor ve zarar ediyor. Eğer coin’in yükseleceğinden eminsek (analizler ile) sabırlı olmamız ve dikkatli takip etmemiz gereken dönemlerdeyiz.

Ayrıca yatırım yapmayı düşünen veya işin başında olan kişiler muhakkak Teknik Analiz öğrenmesini tavsiye ederim. Binlerce ücretsiz içerikler var. Para kolay kazanılmıyor. Hemen girip kar edeceğim ve çıkacağım hissi ilen giren binlerce insan parasını kaybetti. Piyasaya girecek olan kişilerden ricam coin’e yatırım yapmadan önce kendilerine yatırım yapsınlar.

Kendisine, kripto para piyasası 2021 ve diğer verdiği bilgilerinden dolayı teşekkür ederiz. Sizler de @kriptodayii hesabından kendisini takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.