a
coinnet

Kripto Para Tarihinin En Pahalı Transferleri Gerçekleşti

Dün Ethereum (ETH) üzerinde gerçekleştirilen bir işlemde 0.55 ETH’lık (133 $) bir işlem için transfer ücreti olarak 2.598.049 $ ödendi. Bu işlem kripto para camiasında büyük şaşkınlık yarattı.Henüz araştırılma aşamasında iken ve üzerinde konuşulurken bugün buna benzer bir transfer daha gerçekleşti. Bu sefer 350 ETH’lık (85.634$) transfer işlemi için 2.610.318$ ücret ödendi.

Etherscan.io, işlemlerin 24 saat içinde gerçekleştiği ve her ikisinin de farklı madenciler tarafından mayınlanmış olduğu göz önüne alındığında “bunun ortak illiyete işaret ettiği” yorumunu yaptı.

Bir hata olduğu düşünülen işlem ile ilgili açıklama yapan madenci SparkPool ödenen ücreti dondurduklarını duyurdu. SparkPool ilk işlemle ilgili olarak bunu araştırdıklarını ve daha önce de benzer olaylarla karşılaştıklarını duyurdu. “Nihayetinde bir çözüm olacak.” Bitfly, bu devasa ücretli ikinci işlemi Ethermine havuzlarının mayınladığını, bunun muhtemelen bir hata olduğunu söyledi. Göndericiye derhal onlarla iletişime geçmesi çağrısında bulunuyorlar.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bunun “kesinlikle bir hata” olduğunu söyledi. Buterin, çözümün EIP 1559 olacağını umuyor;

temel ağ ücretini ağ talebine göre ayarlayacak, böylece daha iyi ücret fiyat verimliliği sağlayacak ve “gereksiz yere yüksek ücret ödememek için gerekli istemci yazılımının karmaşıklığını azaltacak” bir mekanizma öneriyor. Buterin, bu Ethereum iyileştirme önerisinin (EIP), “kullanıcıların ücretleri manuel olarak ayarlama gerekliliğini azaltarak bu gibi olayların gerçekleşme oranını büyük ölçüde azaltacağını” yazdı.

Birçok kişi bu açıklamadan memnun olmadı, gerçekte ne tür bir hata olduğunu ya da sistemin neden böyle bir hatayı onayladığını, neden maksimum bir ücret olmadığını sordular.

Özellikle her iki işlem için alınan transfer ücretlerinin ETH bazında aynı olması akıllara başka soruları da getirdi. Birçoğu kara para aklama olayını göz ardı etmese de işlemi gerçekleştiren kişinin neden aynı madenciyi kullanmadığını ve aynı zamanda neden farklı adres ve farklı bir ücret olduğunu merak ediyor. Kripto borsası Evercoin’in kurucusu Miko Matsumura‘ya göre, bu bir hata değil ancak özenle hazırlanmış bir kara para aklama projesidir. Matsumura, “ilk işlem bir hata gibi görülebilir… ancak bu şekilde iki işlem kasıtlı görünüyor” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.