a
coinnet

Kripto Piyasa Değeri Tüm Zamanların En Yükseğine Ulaştı

Kripto piyasa değeri 2,6 trilyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Coingecko verilerine göre piyasa toplamda yüzde 0,8 yükseldi.

Ekim ayına doludizgin giriş yapan dijital varlıklar, kripto piyasa değerini de yukarıya taşıdılar. Kripto verilerinin tutulduğu önemli referans sitelerden Coingecko’da toplam değer 2,6 trilyon dolara ulaştı.

Mayıs Ayındaki Değeri Geçti

Dijital varlıklar en son Mayıs ayındaki çıkış ile kripto piyasa değerini 2,5 trilyon dolara kadar yükseltmişlerdi. Ancak ayın sonlarına doğru gelen birkaç haber hem varlıkların değerini hem de piyasanın toplamını etkileyecek şekilde düşmüştü. Bir ara 2 trilyon doların altına kadar gerileyen varlık toplam değeri, yeniden yükselişe geçen kriptolar ile kendisini yeniden 2 trilyon doların üzerine attı ve en yüksek değere ulaşmayı başardı.

Ancak diğer bir kripto analiz sitesi Coinmarketcap’te ise Mayıs ayının zirvesine yakın bir seviye gözleniyor. Sitede 2,5 trilyon dolarlık kripto piyasa değeri olduğu görünüyor. Toplam piyasa değeri, 780 milyar dolar civarında olduğu bu yılın başından bu yana yüzde 233 arttı. Ocak 2018’deki son döngü zirvesi sırasında, toplam piyasa değeri 830 milyar dolara ulaştı.

Kripto Piyasası Apple ve Microsoft’tan Daha Büyük

Kripto piyasa değeri hem teknoloji devi Apple hem de yazılım şirketi Microsoft’tan daha büyük hale geldi. Coinmarketcap verilerine göre Apple, 2,39 trilyon dolar, Microsoft ise 2,28 trilyon dolar değere sahip ve kripto piyasaları her ikisinden de büyük.

Dijital varlık piyasalarının büyümesini sağlayan en önemli elemanlardan birisi Bitcoin. Varlık şu anda günde yüzde 2,7, geçen hafta yüzde 14 ve geçen ay yüzde 32 artışla tüm momentumu yönlendiriyor. BTC genellikle altcoinlerden önce zirve yapar, bu nedenle bitcoin fiyatları bir nefes aldığında sıra gelebilir.

CoinGecko’ya göre Bitcoin şu anda 14 Nisan’daki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.800 dolardan sadece yüzde 3.4 uzakta. Piyasa değeri açısından, Bitcoin şu anda toplamın yaklaşık yüzde 45’i olan yaklaşık 1,18 trilyon dolar değerinde.

Şirketlerle karşılaştırıldığında Bitcoin, 915 milyar dolar ile Facebook’tan daha büyük, ancak 1,7 trilyon dolar ile Amazon’dan daha küçük, dünyada altıncı sırada yer alıyor. Ethereum, 458 milyar dolarlık bir sermaye ile veya Çin e-ticaret devi Alibaba ile yaklaşık aynı büyüklükte tüm pazarın %17’sini temsil ediyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.