a

Kripto Piyasası Haftaya Nasıl Başlıyor? İşte Günün İlk Verileri…

coinnet
coinnet

Haftanın başlamasıyla birlikte piyasada hareketlilik başladı. Özellikle de kripto piyasası için Ethereum ön plana çıkıyor. Altcoinlerin lideri, önemli bir ivmeyle 3.000 dolara yoklaştı. 

BTC son zamanlarda 52 bin dolar civarında otururken, Ripple ve SEC arasındaki dava önemli bir son tarihe yaklaşıyor.

Kripto Piyasası ve Bitcoin

Geçen ay Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda spot Bitcoin ETF’sinin tarihi onayının ardından, birincil kripto para biriminin performansı arttı. Bu artış kripto piyasası içinde yansıma oldu.

Amerika’da piyasaya sürülen ürünler gün neredeyse 50.000 dolara yükseldi ve Ocak ayı sonunda 40.000 doların altına düştü. Ancak, boğalar Şubat ayının başında devreye girdi. BTC’nin fiyatı kademeli olarak yükselmeye başladı. Geçen hafta, 50 bin dolarlık dönüm noktasını aştı.

Birçok endüstri uzmanı, BTC’yi bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine itebilecek büyük bir rallinin başlangıcı olabileceğine inanıyor. Nisan ayında yapılacak Halving ile yükseliş kendini belli edecek.

Ripple (XRP) ile İlgili Yenilikler Neler?

Kripto piyasası için önemli majör varlık olan Ripple ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. Ripple’ı çevreleyen en son gelişmeler öncelikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı açılan davayla bağlantılıdır. İki taraf arasındaki yasal savaş, üç yıldan fazladır sürüyor. Düzenleyicinin şirketi XRP satarak kayıtsız menkul kıymet teklifinde 1,3 milyar dolardan fazla yasadışı olarak para toplamakla suçlamasıyla başladı.

Ripple, 2023’te üç kısmi mahkeme zaferi elde etti ve görünüşe göre anlaşmazlıkta üstünlük sağladı. Kısa bir süre sonra, Amerikan hakimleri SEC’in karara itiraz etme isteğini reddetti.

Komisyon ayrıca Yargıç Sarah Netburn’ün Ripple’ın 2022 ve 2023 için önemli mali kayıtlarını ifşa etmesi gerektiğine karar vermesiyle (SEC tarafından ısrarla ısrarla) küçük bir zafer elde etti. Kuruluşlar arasındaki büyük duruşma 23 Nisan’da yapılacakken, savaştaki bir sonraki kilit tarih 20 Şubat’tır.

Solana Meme Coin’lerin Yeniden Canlanması

Solana’nın ekosisteminin bir parçası olan trend olan meme paraları, son zamanlarda önemli kazançlar çizdi. Dogwifhat (WIF) hafta sonu oldukça iyi performans gösterdi. Geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,45 doların üzerine ulaştı. Dahası, fiyatı son 14 günde %80’in üzerinde arttı.

Bonk Inu (BONK) ve Myro (MYRO) da daha mütevazı bir şekilde de olsa yükselişte. İlki iki haftalık bazda %30 artarken, ikincisi aynı dönem için %13 arttı. Diğer yandan altcoinlerde bugün Worldchain yükselişiyle göz doldurdu.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.