CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Kripto yasağı: Hindistan kripto paraları yasaklamak için yasa tasarısı önerdi

Kripto yasağı, Kripto yasağı: Hindistan kripto paraları yasaklamak için yasa tasarısı önerdi

Kripto para birimleri, hükümetlerin ve diğer ünlü kişilerin haberleri ile dalgalanmalar yaşamaktadır. Dün Elon Musk’ın Bitcoin yazması ile Bitcoin ani bir yükseliş gösterdi. Bugün de bir kripto yasağı gündemimize düştü. Hindistan hükümeti, özel kripto varlıklarının kullanımını yasaklayacak bir yasa tasarısı önerdi. Ayrıca itibari para birimi rupi ile desteklenecek bir dijital para birimi çıkarma kararını açıkladı.

Hindistan’ın kripto yasağı önerisi

Önerilen tasarıda Hindistan hükümeti, kripto para biriminin temelini oluşturan teknolojiyi desteklemek için yalnızca “belirli istisnaların” verileceğini söyledi. 

Hindistan’daki kripto endüstrisinin herhangi bir düzenlemesi yoktu. Çünkü yetkililer sektörü düzenlemeye çok az önem verdiler veya hiç dikkat etmediler. Bunun yerine doğrudan bir kripto yasağı önerdiler.

Bu, Hindistan hükümetinin kripto pazarına doğru acımasız bir adım attığı ilk sefer olmayacak. Hindistan Merkez Bankası’nın daha önce bir kripto yasağı getirdiği ve ülkedeki bankalara kripto borsaları veya tüccarlar için herhangi bir hizmet sağlamama talimatı verdiği hatırlanacaktır.

Ancak ülkenin Yüksek Mahkemesi, sektördeki yatırımcı sayısında artışa neden olan bu kripto yasağını kaldırdı. Mevcut teklif, bankanın bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi üzerinde çalışma kararı ile güçlendirilebilir.

Hindistan’ın “Özel” kripto para birimleri belirsiz 

Yeni tasarının yetkililer tarafından onaylanması uzun zaman alabilir. Ancak tasarıdaki çekişme alanlarından biri de en iyi ihtimalle belirsiz olan “özel” tanımıdır.

“Bitcoin” ve “Ethereum” gibi kripto para birimleri, merkezi olmayan halka açık blok zincirleri üzerinde çalışır. Bu, defterlerinin halka açık olduğu ve herkesin işlemleri doğrulayabileceği ve yine de bir düğümü çalıştırabileceği anlamına gelir.

Kripto yasağının bu kripto varlıklarını kapsayıp kapsamayacağı belli değil. Ancak yetkililerin bununla ne demek istediğini tam olarak anlamak için açık mahkemelerde buna itiraz edilebilir.

Dijital Rupi

Hintli milletvekilleri, kripto para birimlerini tamamen ülkede yasaklamayı planlıyor. Alt meclis bültenine göre, önerilen yasa, Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para biriminin oluşturulması için bir çerçeve sağlayacak. Blok zinciri, kripto para biriminin temel teknolojisi ve kullanımlarını teşvik etmek için belirli istisnalara izin verecektir. Merkez bankası, itibari para biriminin dijital bir versiyonu ihtiyacını araştırıyor ve uyguluyor. 

Kanun yapıcılar katı düzenlemeler önermeye devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler kripto piyasasını yakından izliyor. Daha önce bildirildiği gibi, Filipinler merkez bankası kripto para birimi endüstrisi için yeni yönergeler yayınladı. Bir işletme ruhsatına başvurma ihtiyacını, hizmet sağlayıcılar için asgari sermayeyi ve sıkı kara para aklamayı önleme programlarını içermekteydi. Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) yaptığı açıklamada, “finansal sistemin bütünlüğünü ve istikrarını korurken finansal yeniliği teşvik eden bir ortam sağlamayı” taahhüt etmişti.  

Hükümetler tarafından belirtilen katı kripto yasağı yaptırımlarının gün içerisinde kripto paralara ne şekilde etki edeceği de merak konusu.

Kaynak: cryptopolitan

Benzer Yazılar

Kripto paralara vergi gelir mi?

Ulaş UÇAR

Bitcoin’in Sınırlı Arzının Önemi Önümüzdeki Yıllarda Anlaşılacak

Doğan Şahin

Bitmain S19 Antminer Cihazlarının Teslim Tarihi Hakkında Şok İddia

Doğan Şahin

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku