a

Medya Bitcoin’e Karşı Ne Kadar Ön Yargılı?

Medya, artık Bitcoin’e daha fazla yer vermeye başladı. Peki medyanın bu tutumu ön yargıların tamamen kalktığını gösterir mi?

Bitcoin, son on yılda birçok yönden gelişti ve kripto pazarı da öyle. Bir zamanlar ‘İnternet parası’ olarak kabul edilen şey, şimdi btc’ye ve kripto pazarına belirli bir güvenilirlik hissi veren ciddi kurumsal yatırımcılar tarafından değerlendiriliyor.

Söz konusu dönemde, medyada tasvir edildiği gibi, dijital varlıkları çevreleyen şüphe de yavaş yavaş azaldı. Bugün genel halk kripto para birimlerinin ne olduğunun çok daha fazla farkında. Bitcoin son zamanlarda haber başlıklarını sık sık ziyaret ettiğinden, dünyanın en büyük kripto para biriminin ana akım medyada nasıl algılandığına dair herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek ilginçtir.

Medya BTC Hakkında Nasıl Bir Tutum İçerisinde?

Longhash’ın kriptoya özgü olmayan haber yayınlarının Bitcoin’i nasıl bildirdiğine dair son raporu, Bitcoin’in algı savaşının son birkaç yılda nasıl geliştiğine dair birkaç ilginç anlayış ortaya koydu. Aynı şekilde, LongHash, 2016 ve 2017 yılları arasında 26 farklı yüksek profilli yayın tarafından yayınlanan yaklaşık 2.6 milyon makaleyi analiz etti. Rapor, kapsama alanı ile fiyat arasında bir korelasyon olduğunu vurguladı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, analizimiz Bitcoin kapsamının Bitcoin’in fiyatı ile oldukça yakından takip edildiğini buldu. Kapsam, 2017’teki fiyatla birlikte arttı ve veri kümesinde kapsanan süre boyunca, günlük Bitcoin hikayelerinin sayısı, bir Pearson korelasyon analizine göre, BTC fiyatı ile ılımlı bir korelasyon (0.39) gösterdi.

Bitcoin ile ilgili haberlerin büyük bir kısmı kurumsal yatırımcıların ilgisinin artmasıyla birlikte geldi. BTC’nin 2017’deki rallisiyle beraberi haberlerde artış olsa da ana akım medyadaki ve geleneksel finans dünyasındaki yorumcuların çoğunun bunu bir baloncuk olarak gördüğünü belirtmek önemlidir.

Bununla birlikte, 2020’in boğa koşusu büyük kurumların güçlü desteğine sahiptir. Haliyle daha çok destek görmüştür.

LongHash raporu, ana akım medyanın Bitcoin’e karşı önyargılı olduğu suçlamasının doğru olup olmadığını da analiz etti. LongHash, Vader ve TextBlob duygu analizi araçlarını kullanarak örnek veri seti makalelerinin her birini analiz etti ve sonuçlandırdı.

Analizimizde bitcoin’e karşı büyük medya önyargısına dair herhangi bir kanıt bulamadık. Veriler, medya kapsamının bitcoin bilgilerine yönelik kamu talebini oldukça yakından takip etti. Ve iki farklı analiz aracının, düzenli olarak kapsayan satış noktalarından herhangi birinde anti-Bitcoin önyargısına dair herhangi bir kanıt bulamadığını gösteriyor.

Kaynak: AMBCrypto

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.