a
coinnet

Merkeziyetsiz Bilimde Geleceğe Bakış: 2024’te 5 Temel Klinik Deney Trendi

coinnet
coinnet

Blockchain teknolojisinin gelişmesiyle beraber bilim dünyası yeniden şekilleniyor. DeSci olarak adlandırılan “Decentralized Science” yani “Merkeziyetsiz Bilim” yeni trend oluyor.

Merkeziyetsiz Bilim

DeSci sayesinde, şeffaf, açık ve daha güvenli bir şekilde bilimsel veri ile araştırmaların önü açılıyor. Bu konu hakkında 2024 yılında 5 temel klinik deney trendi ortaya çıkıyor. İşte merkeziyetsiz bilim şu şekilde;

Merkezi sistemden merkezi olmayana geçiş

Geçtiğimiz 3 yılda, klinik dışında giderek daha fazla çalışma prosedürünün gerçekleştirildiği, merkezileştirilmiş çalışmalardan merkezi olmayan/hibrit çalışmalara doğru bir geçiş yaşandı. Bu dönüşümün ePRO ve eConsent gibi araçlar benimsendikçe devam etmesi bekleniyor.

Sponsor merkezli yerine hasta merkezli bakış

Merkeziyetsiz bilim; hasta odaklılık, sektörün önemli bir teması olmaya devam ediyor. Dikkate değer bir Katılımcı Veri İadesi ve Hasta Protokolü Katılımı araç seti gibi girişimler, sponsordan hasta merkezli klinik araştırmalara doğru umut verici bir geçişe işaret ediyor.

Merkeziyetsiz Bilim: Emek odaklıdan teknoloji odaklıya geçiş

Giderek artan dijital ve merkezi olmayan klinik araştırmalar, manuel ve yinelenen görevlerin otomasyonunu desteklemeye devam ediyor. Bu, çoğu zaman aşırı yük taşıyan ve artık hastaya ayıracak daha fazla zamanı kalan klinik deney sahaları için son derece memnuniyetle karşılanan bir değişimdir.

Veri yönetiminden veri bilimi ve bilişim

Geçmiş çalışmalardan ve RWD kaynaklarından elde edilen veriler, gelecekteki çalışma planlaması ve tasarımına bilgi sağlamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Tarihsel veriler aynı zamanda kanıt oluşturmada da (örneğin dış kontrol kollarında) giderek daha anlamlı hale geliyor.

Gelenekselden kişiselleştirilmiş tıpa doğru ilerleyiş

Veri bilimi ve teknolojisindeki ilerlemeler, biyobelirteçlere dayalı hasta alt gruplarının belirlenmesi ve giderek daha iddialı ve kişiselleştirilmiş tedavilerin mümkün kılınması da dahil olmak üzere, hastanın durumuna ilişkin çok daha zengin bir anlayış elde etmemizi sağladı.

Merkeziyetsiz bir bilim sisteminin parçası olmak günümüzde çok önemli. 2024 yılı itibarıyla artık, yeni bir deneyim ve trend ortaya çıkabilir. Bu deneyimlerden faydalanmak için; contact@triall.io adresinden gerekli kişilere ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.