a
NFT

Metaverse İçin Disney, Epic Games’ten Pay Alacak

coinnet
coinnet

En büyük eğlence şirketlerinden biri olan Disney, kalıcı Metaverse platformu için adım atıyor. Şirket, Fortnite’ın yapımcıları olan Epic Games’in 1,5 milyar dolarlık hissesini satın almaya karar verdi. 

Her iki şirket, Fortnite ile etkileşimden ve bir arada yaşamadan yararlanacak. Disney’in sahip olduğu fikri mülkleri (IP’ler) içeren bir Metaverse geliştirmek için işbirliği yapacaklar.

Disney, Metaverse Geliyor

Disney, franchise’larını potansiyel olarak Metaverse alanına taşıyor. 7 Şubat’ta şirket, Metaverse deneyimi güç merkezi oyunu Fortnite’ın arkasındaki şirket olan Epic Games ile şirketin efsanevi fikri mülkiyetlerinin (IP’ler) varlığına sahip bir platform üretmek için bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Bu amaçla Disney, şirketin “çok yıllı proje” olarak adlandırdığı şeyi yerine getirmesini desteklemek için Epic’te 1,5 milyar dolara bir hisse satın alacak. Duyuru, Metaverse kelimesinden bahsetmekten kaçınıyor. Bu yeni ürünü kullanıcılara Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, Avatar ve diğer franchise’lardan içerik, karakter ve hikayelerle oynama, izleme, alışveriş yapma ve etkileşim kurma fırsatları sunacak.

Disney’in Fortnite Etkileşimi

Platform, Fortnite ile etkileşimlerden ve bir arada yaşamaktan fayda sağlayacak. Ona yaklaşık 400 milyon kayıtlı kullanıcıdan oluşan bir başlangıç potansiyel kitlesi sağlayacaktır. Bu team-up hakkında, Disney CEO’su Bob Iger şunları söyledi;

Disney’in oyun dünyasına şimdiye kadarki en büyük girişini işaret ediyor ve büyüme ve genişleme için önemli fırsatlar sunuyor. Hayranların, sevdikleri Disney hikayelerini ve dünyalarını çığır açan yeni yollarla deneyimlemeleri için sabırsızlanıyoruz.

Disney’in Metaverse teriminden kaçınması, şirketin Metaverse stratejisini geliştirmedeki daha önceki başarısızlığıyla ilgili olabilir. Bu görev için yeni nesil hikaye anlatımı ve tüketici deneyimleri Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak Mike White’ı görevlendiren ve Metaverse’in 2022’de “bir sonraki büyük hikaye anlatımı sınırı” olduğunu belirten eski CEO Bob Chapek tarafından komuta edildi.

Bununla birlikte, bu planlar, 7.000 çalışanı etkileyen işten çıkarmaların şirketin tüm Metaverse bölümünün dağılmasıyla sonuçlanmıştı. Bu olay Nisan 2023’te sona erdi. Bununla birlikte, ittifak, şirketin Epic gibi zaten kurulmuş bir oyun şirketinin uzmanlığıyla Metaverse’de bir varlık oluşturmak için yeni bir deneme yapmasına izin veriyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.