a
coinnet

Near Protocol Yeşil NFT’ler Programı

coinnet
coinnet

Bilindiği üzere NFT’ler son dönemlerde hayatımıza önemli bir damga vurdu. Birçok ünlü isim de bu kervana katıldı. Neredeyse herkesin rahatlıkla bir NFT oluşturabileceği bir pazar ortamı bulunurken çoğu kişi bu durumun enerji tüketimini konuşmaktan kaçındı. Near Protocol ise yenilikçi anlayışı ve çevre dostu yapısıyla NFT oluşturmanın nasıl daha az enerji ile yapılabileceği konusunda çalışma başlattı. Bunun üzerine Near Vakfı tarafından Yeşil NFT programı başladı.

NFT oluşturmak, azımsanmayacak kadar Ethereum işlem ücreti gerektirmektedir. Bunun yanında çevreye de olumsuz birçok etki bırakır. Endişelenmesi gereken her iki soruna da ortak bir çözüm oluşturuldu. Mintbase’deki Güney Kutbu Projeleri için birkaç NFT sanatçısı birleşerek bir sergi oluşturdular. Buradan elde edilen gelirin yarısı sanatçıya giderken diğer bir yarısı da sertifikalı iklim eylemi projelerine bağışlanacak.

Bu proje üzerine NFT sanatçılarından biri olan Barbara Tosti şu açıklamaları yaptı:

“Doğa üzerindeki etkimizi düşünmemiz ve bu etkiyi dengeleyen kararlar almamız gerekiyor. Yeşile destek veren kripto projesi henüz bulunmuyor. Ancak Near Protocol ve Mintbase doğayı destekleyen önemli kuruluşlardan oldu.”

Near Vakfı ‘nın Çevreye Katkıları

Near Protocol diğer birçok projeden farklı olarak çevreye katkıda bulunmak için çalışmaktadır. Yeşil NFT programının altyapısı karbon nötr olarak ayarlanmıştır. Aynı zamanda Near Vakfı, Güney Kutbu Projeleri’nden iklim açısından nötr ürün etiketini almaya hak kazanmıştır.

Bir blok zincirin karbon ayak izinin ölçülmesi, kripto sektörü için henüz tam anlamıyla oturmamış bir durumdur. Bu konuda sorunsuz çalışan bir teknoloji geliştirilmemiş olsa da elde var olan teknolojiyi kullanan proje sayısı da yok denecek kadar azdır. Near Protocol ise Güney Kutbu Projeleri’nden blok zinciriyle ilişki tüm emisyonları ölçmek için karbon dengelemeleri satın almıştır. Kısacası Near, “iz bırakma” kavramını yalnızca teknoloji odaklı olarak düşünerek doğada olumsuz hiçbir etki bırakmamak için çalışmalarını devam ettirmektedir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Tüm Yorumlar (1)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.