a
coinnet
coinnet

Near Daha Parçalı ve Daha Güvenli Olan Nightshade Sharding’i Bugün Piyasaya Sürdüğünü Açıkladı

2019’dan beri protokol zinciri yayında olan NEAR projeyle ilgili; ‘’2020 başlarındaki lansmana hazırlanırken tamamen parçalanmış bir ağ başlatmaya gerek duymadığımızı fark ettik.

O zamandan beri günlük ortalama işlem sayısı 300 binin üzerine çıktı. NEAR üzerine inşaa edilen daha fazla projenin ortaya çıkmasıyla işlem sayısı da artacaktır.

Ağ şu anda toplam kapasitenin yalnızca %13’ünü kullanıyor olsa da, herhangi bir tatsız sürprizden kaçınmak ve NEAR’daki tüm uygulamaları destekleyebilmek için parçalamaya geçişi şimdi başlatmak istedik. Bugün bu geçişin başlangıcı.’’ Şeklinde bahsetti.

NİGHTSHADE SHARDİNG kullanıcılar tarafından kullanımı kolay,basit ve hızlı olmasının yanı sıra güvenli de bulunuyor.

Geliştiriciler kullanıcılar gibi hızından,ölçeklenebilir artışından yararlanabilmek için ekstra bir şey yapmaları veya yeni süreç başlatmaları gerekmiyor.

Nightshade’ın Daha spesifik olarak iki sözleşmenin aynı parçada olup olmadığına bakılmaksızın sözleşmeler arası çağrılara aynı şekilde davranılır. Bu nedenle geliştiriciler, NEAR’da geliştirme deneyimlerinde herhangi bir değişiklik beklememelidir.

NİGHTSHADE SHARDİNG, ağın performansı hakkında neyi değiştirir?

Saniyedeki işlemler genellikle bir ağın hızının bir ölçüsü olarak kullanılsa da, bir blok zincirinin bir işlemi ne kadar hızlı doğrulayabileceğini belirleyen başka birçok faktör vardır.

NEAR’da, bir ağın ne kadar ‘hızlı’ olduğunun değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, ağ tıkanıklığı, işlemin kesinliği ve maliyet bulmacanın parçalarıdır. Referans olarak, token transferleri için bir parçada 800–1000 TPS yapabiliriz ve yaklaşan dört parçayla parçalama ile minimum 2500–3000 TPS yapılabilecek.

Sonuç olarak, NEAR’ın Nightshade’i teorik olarak sınırsızdır (parça sayısını artırarak) ve saniyede milyonlarca işlemi gerçekleştirebilir.

NEAR ayrıca Nightshade’ın yayınlanma tarihiyle ilgili olarak;

2022’nin başlarında Faz 1 başlayacak. Bu aşamada, yeni bir rol tanıtıyoruz : yalnızca bir parçayı doğrulayan yalnızca yığın üreticiler. Belirli bir parça için parçalar (parça blokları) üretirler ve ağın güvenliğinden ödün vermeden yalnızca ucuz donanımı çalıştırmaları gerekir.

Yalnızca yığın üreticilerin tanıtımı, toplam doğrulayıcı sayısını artırmaya ve bir bütün olarak NEAR’ın ademi merkeziyetçiliğini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu aşama tamamlandığında, 200-400 doğrulayıcıya sahip olacağız ve bunların yalnızca bir kısmının (blok üreticileri) daha pahalı donanımları çalıştırması gerekecek. Ocak 2022’de 1. fazı teslim etmeyi umuyoruz.

2. Fazı 2022’nin 3. Çeyreğinde,

3. Fazı 2022’nin 4. Çeyreğinde teslim etmeyi umuyoruz. Açıklamasını yaptı.

NEAR Inc tarafından yapılan protokol üzerindeki çalışmaya ek olarak, NEAR Foundation, geliştiriciler , girişimciler ve işletmeler için 800 milyon dolar değerinde küresel ekosistem finansmanı (şu anda 1,2 milyar dolar değerinde) dahil olmak üzere iddialı finansman programlarıyla gelişmek için bir ekosistem yaratıyor .

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.