a
coinnet

Nijerya Merkez Bankası, E-Naira’yı Başlatmaya Hazır

Nijerya’da uzun zamandır tartışma konusu olan e-naira ile ilgili sıcak gelişme yaşandı. Nijerya’nın kripto parayı başlatmak için hazır olduğu bilgisi geldi.

Nijerya Merkez Bankası (CBN) tarafından Ekim ayının başlarında piyasaya sürülmek için hazır bekletilen ancak başlatılmadığı için başarısız olan ve dolayısıyla geri çekilen e-naira’yı yeniden başlatmak için girişimlerin olduğu aktarıldı. Aslında, E-naira için Tasarım Belgesi başlıklı bu belgede CBN, şimdi Nijerya’nın CBDC’sini başlatmaya hazır olduğunu söylüyor.

CBN Sağlam Ekosistemlere Öncelik Veriyor

CBDC’lerde ekosistem oldukça önemli. CBN’de bu ekosistemlere öncelik veriyor. Böylece ödeme sistemlerine daha rahat entegre olabilecek. Bununla birlikte, aynı belgede, merkez bankası planlandığı gibi başlamamanın sonuçlarını da ele alındı. Belge de başlatmamanın küçük düşürücü olduğu bilgisi yer aldı. Bunun yerine, CBN, işleri ilk seferde doğru yapmanın önemini ve bunun dijital para biriminin uzun vadede başarısını nasıl garanti ettiğini vurgulamaya çalışıyor. Belge, CBN’nin konumunu açıklıyor:

“E-naira’nın lansmanı önemli bir olay olsa da, uzun bir yolculukta bir kilometre taşıdır. E-naira bir süreçtir, tek bir adım değil. Zamanla CBN, e-naira platformu üzerine inşa edilecek sağlam ekosistemlerin Nijerya ve Nijeryalıların e-naira’dan tüm faydaları almasını sağlayacağına inanıyor”

E-Naira Yol Haritası

CBN Ekim ayının başında e-naira kripto parayı başlatmanın ertelenme nedeni olarak, tasarım ve mimarisi üzerine çalışmaya daha fazla zaman ayırdıklarını gösterdi. Ayrıca, olası e-naira kullanıcıları ile dijital para biriminin işlevlerini, e-naira’nın risklerini ve bunların nasıl azaltılacağını ve e-naira uygulama yol haritasını paylaşmaya öncelik verdi.

Merkez bankasına göre, çevrimdışı kullanıcılara sunulacak olan e-naira’nın iyi tasarlanmış ve lansmanının sağlam bir şekilde planlanmış olduğu konusunda Nijeryalıları rahatlatması gereken bu kritik detaylar.

Nijerya şimdi kripto parası olan e-naira’yı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ekim ayı başında lansmanı yapılamayan ve bu nedenle kripto dünyasının tepkisini çeken ülke, bu sefer daha titiz ve planlı hareket ediyor. Önümüzdeki günlerde e-naira tanıtımı yapılacak ve daha entegre bir kripto para ortaya çıkacak gibi duruyor. Nijerya Merkez Bankası konu ile ilgili oldukça dikkatli.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.