a

Norveç Parlamentosu Bitcoin Madenciliğini Yasaklamadı

Norveç bir süredir tartışma konusu olan Bitcoin madenciliği konusunu tartışıyor. Bu konuda parlamentoya gelen yasaklama tasarısı oy çokluğu ile reddedildi.

Norveç Parlamentosu Bitcoin madenciliği konusunda çok önemli bir adım attı. Ülkede madenciliği yasaklayan yasa tasarısı oy çokluğu ile reddedildi.

Kripto Endüstrisi Gelişmeye Devam Edecek

Norveç Parlamentosu tarafından alınan karara göre Bitcoin madenciliği faaliyetleri ülke çapında devam edecek. Meclise gelen yasaklama önergesi reddedilerek, madencilik ve kripto endüstrisinin ülkede gelişmesi sağlanmış oldu.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan bir rapora göre, ilk olarak Mart ayında Kızıl Parti tarafından önerilen öneri, 13 Mayıs’ta yapılan bir parlamento oylamasıyla reddedildi. Yasak, Norveç’teki Sosyalist Sol Parti, Kızıl Parti ve Yeşiller Partisi üyeleri dışında siyasi destek alamadı ve sonuçta reddedildi. Kızıl Parti’den Sofie Marhaug, konu ile ilgili olarak basına bir demeç verdi. Özellikle hayal kırıklığına uğradığını belirten Marhaug, bu konuda çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Sofie Marhaug, partisinin gelecekte vatandaşlardan destek toplamak için daha çok çalışacağını söyledi. Kripto madenciliğinin enerji yoğun eleştirisine ve iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekerek, ülkenin enerji kullanımına “öncelik vermesi” gerektiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Haber: ExxonMobil, Doğalgazı Bitcoin Madenciliğinde Kullanmayı Planlıyor

Oylama Bitcoin Madenciliği İçin Bir Kazanç

Norveç Parlamentosunda Bitcoin madenciliği için yapılan oylamayı değerlendiren Arcane Research analisti Jaran Mellerud, oylamanın büyük ölçekli Bitcoin madenciliği için daha büyük bir kazanç anlamına geldiğini söyledi:

“Bu oyu kaybettikten sonra, bu siyasi partiler, madencilerin hayatını zorlaştırmak için artık alet kutusunda kalan tek araçları olan özellikle madenciler için güç vergisini artırmak için bir girişimde daha bulunacaklar”

Mellerud, Bitcoin’e düşman olan siyasi partilerin daha yüksek bir güç vergisi oranı uygulayarak madencileri Norveç’ten çıkarmaya çalıştığını iddia etti. Hükümetin, Norveç’i kripto endüstrisinden kurtarma girişimleri için “tabuttaki son çivi” önerisini geri çevirme kararını çağırdı.

Rapor, Norveç’in bol hidroelektrik ve düşük enerji fiyatları ile Bitcoin madenciliği için “yeşil bir vaha” temsil ettiğini iddia ediyor. Norveçli madenciler, kısmen ülkedeki yenilenebilir enerjiden yararlanma nedeniyle Bitcoin’in küresel hash oranına yüzde 1 kadar katkıda bulunuyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.