a
coinnet

Güney Kore’den Hashed Venture Fund II’ye 200M$ Fon Desteği.

coinnet
coinnet

Şu ana kadar kripto dünyasının karşısında bir tutum izleyen Güney Kore tarafını değişmiş gibi görünüyor.

Güney Koreli kripto girişim sermayesi şirketi Hashed, dün metaverse, blockchain oyunları, NFT’ler ve DeFi konsantre şirketleri içerecek web3 odaklı girişimlere yatırım yapmak için 200 milyon dolarlık fonu, Hashed Venture Fund 2’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

TheBlock, Hashed’den aldığı verilere dayanarak, “Web3’ün güveni yeniden sağlama ve oyuncuların toplu olarak meta verilerinin nasıl tanımlanması gerektiği konusunda kritik kararlar aldığı yeni yönetim türlerini etkinleştirme potansiyeli konusunda radikal bir şekilde iyimseriz” dedi.

Güney Kore’nin Artık Bir Gözü Kripto Dünyasında.

Teknolojik açıdan ileri seviye bir ülke olmasına karşın kripto paraları net bir şekilde istemeyen Güney Kore, tutumunu değiştirmiş ve Kripto paralara karşı artık daha iyimser. Şöyle ki; ayrılan fonun, Hashed’in Eylül 2020’deki lansmanından geçen yılın Aralık ayına kadar sadece üç aylık dönemde yaklaşık 120 milyon dolar tutarındaki eski web3 odaklı fonunun bir devamı olduğu söyleniyor. 

Şirket, Hashed Venture Fund I aracılığıyla, dijital varlıklar aracılığıyla doğrudan ödülleri kolaylaştırmak için “bağımsız” ve “uzlaşma odaklı” protokoller tarafından desteklenen açık bir ekonomi belirleyerek protokol ekonomisini daha da geliştirmek için blok zinciri ve diğer teknoloji girişimlerine yatırım yaptı. Web3 ve kripto benimseme fikri her geçen gün daha yaygın hale geliyor. Yalnızca Batı değil, hatta dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, merkezi olmayan endüstriye yatırım yapıyor ve bunun faydalarını benimsiyor.

Geçen ay CoinGape , CB Insights’ın verilerini bildirerek , yalnızca Kasım ayının kripto ve blok zinciri girişimlerine yönelik risk sermayesi finansmanında 3 milyar doları aştığını ortaya koydu. Ayrıca, merkezi olmayan sektördeki girişim yatırımlarının değeri, küresel olarak 2020’de 3,1 milyar dolardan bu yılın 30 Kasım’ına kadar 21.3 milyar dolara yükseldi.

Bu haftanın başlarında, Güney Koreli yetkililer nihayet ülkede kripto vergilendirmesinin uygulanmasına ilişkin uzun süredir devam eden erteleme karşıtı duruşunu kabul etti. Güney Kore Ulusal Meclisi Ocak 2023’te vergi uygulamasına geçeceğini duyurmuştu. Meclis üyesi Kim Young-jin, Meclis’e sunduğu tasarıda tarihi geriye çekmeyi teklif etti. Konuyla ilgili olarak Vergi Alt Komitesi Başkanı açıklamasında:

“Sistemimizdeki kripto para birimlerinin yasal olarak nasıl tanımlanacağına dair net bir temel olmaksızın vergileri uygulamak için tutarsız bir sistem var… Ancak Kore’de vergilendirme düzenlemeden önce gelir.” dedi

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.