a
coinnet

Proshares Bitcoin ETF’i NYSE’de Listelenecek

ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Proshares Bitcoin ETF’sine onay verildi. Bu haber kripto varlığı 62 bin dolar seviyesine çıkarttı.

ABD’de bir süredir Bitcoin ETF onayının beklendiği ve piyasaların da bunu fiyatladığı konuşuluyordu. Bugün gelen habere göre Proshares Bitcoin ETF onayı aldı ve New York Menkul Kıymetler Borsasında listelenme hakkını elde etti.

BTC 62 Bin Dolara Çıktı

Bitcoin ETF haberi ile birlikte piyasaların bekleyişi de olumlu sonuçlandı. Proshares’in vadeli işleminin onaylanması ile NYSE’de listelenmesi söz konusu hale geldi. ProShares CEO’su ayrıca, tereddütlü yatırımcıların artık “piyasa bütünlüğüne sahip bir sarmalayıcıda Bitcoin’e kolay erişime sahip olacakları” için “2021 bu dönüm noktası için hatırlanacak” dedi.

ProShares, 15 Ekim’de yürürlüğe giren değiştirilmiş bir izahname hazırlamış ve fon hemen işlem görmeye başlamayabileceğinden, ‘BITO’ işaretli ETF başvurusunun 18 Ekim Pazartesi günü başlamasının beklendiğini belirtmişti. ABD’de bir BTC ETF’si için bekleme süresi, SEC’de hala bekleyen düzinelerce başvuru olduğu için neredeyse on yıla uzadı.

75 Günlük İnceleme Olumlu Sonuçlandı

Proshares tarafından yapılan başvuru SEC Başkanı ve yetkili kişilerce 75 gün boyunca incelendi. Bu sürecin ardından verilen izin ile birlikte kripto para piyasaları da hareketlendi. Bu onay, bir ETF’nin onayına ilişkin söylentiler ve spekülasyonların arkasında Bitcoin’in yüzde 26’nın üzerinde toplandığını gören kaotik iki haftanın ardından geldi. Birkaç tüccar da onay beklentisiyle BTC fiyatlarını ön çalıştırmaya başlamış ve değerlemesini daha da artırmıştı.

Bir BTC ETF’nin, şu anda kripto para birimine ev sahipliği yapan çeşitli düzensiz borsalar için piyasayı meşrulaştırması beklenirken, çoğu kişi, yönetim harcamaları ve riskler açısından spot tabanlı bir ETF’nin yatırımcılar için daha iyi bir seçenek olacağına dikkat çekti.

Her durumda, ProShares ETF, Chicago Ticaret Borsasında işlem gören Bitcoin vadeli işlemlerine dayanmaktadır. Onay, SEC tarafından resmi olarak açıklanmayacak olsa da, nihai izahname gözlemciden herhangi bir muhalefetle karşılaşmadı ve NYSE şimdiden yarınki lansmana hazırlanıyor, dedi NYT. NYSE’nin borsada işlem gören ürünler başkanı, yöneticinin bir dizi kripto tabanlı ETF’nin sonunda onay alacağını öngördüğü için NYT’ye “bu heyecan verici bir adım ama son değil” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.