a
coinnet

RACIB Başkanı, Rusya’daki Düzenlemenin Yetersiz Olduğunu Söyledi

Rusya, yılın başında meclisinden geçirdiği kripto para yasası ile sektöre düzenleme getirmişti. Ancak RACIB başkanı düzenlemenin yetersiz olduğu dile getirdi.

Rusya’da Ocak ayında yapılan düzenleme ile kripto para alanı düzenlenmişti ve ticareti de bu kapsamda yapılıyordu. Rusya Kripto Sanayi ve Blok Zinciri Birliği (RACIB) başkanı Yury Pripachkin, yapılan bu düzenlemenin yeterli olmadığını ve Rusya’nın ciddi eksikleri olduğunu belirtti.  

Düzenlemeler Yarı Önleme Şeklinde

Rusya’da halihazırda var olan düzenlemelerin yarı düzenleme olduğunu belirten RACIB Başkanı Yury Pripachkin, yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kripto düzenleme için yetkilerine atıfta bulundu. Pripachkin, kripto para endüstrisinin 2017 yılında 200 milyar dolar olduğunu ve bu dönemde düzenleme yapılmadığını bugün ise 2 trilyon doların üzerindeyken düzenleme yapıldığını söyledi.

Pripachkin, “Rusya, küresel kripto pazarının yüzde 10’unu oluşturan yerel kripto para piyasasını düzenlemek için kesinlikle hiçbir şey yapmadı” dedi. Rus kripto pazarının büyüklüğünün, 270 milyar dolarlık yıllık federal bütçe geliriyle karşılaştırılabilir olduğunu da sözlerine ekledi.

Pripachkin, Rusya’nın “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” kripto yasasının geniş anlamda kripto için yasal bir temel sağladığını iddia etti, ancak akıllı sözleşmeler gibi büyük endüstri terimlerini tanımlamadığı gibi kripto madenciliği, ihraç ve vergilendirme gibi faaliyetleri de düzenlemediğine de dikkat çekti.

RACIB Başkanı Bu Konuda Yalnız Değil

RACIB Başkanı Pripachkin’in Rusya kripto düzenlemesi eleştirisi başkalarından da destek gördü. Uluslararası hukuk firması Debevoise & Plimpton’da bir danışman olan Anna Maximenko, Rusya’daki mevcut kripto düzenlemesinin “kripto para biriminin tanımıyla sınırlı” olduğuna ve kripto ödemelerinin yasaklanması gibi birkaç başka açıdan olduğuna inanıyor.

Maximenko, “Yatırımcılara yönelik borsalar ve gereksinimler de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin cirosunun diğer yönleri şu anda düzenlenmemiştir” Uzmana göre, düzenlemenin olmaması, Rusya’da hiçbir kripto borsasının kayıtlı olmadığı ve sakinlerin Binance, Huobi Global, Paxful ve diğerleri gibi yabancı kripto borsalarının hizmetlerini kullanabildiği bir duruma yol açıyor.

Maximenko, “Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimleri konusundaki olumsuz duruşu göz önüne alındığında, Rus kripto borsalarının olmayacağı, yabancı kripto borsalarının ise gri bir bölgede kalacağı bir durum olabilir” dedi.

Haber, Rus hükümetinin Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine artan ilgi göstermesi ve bazı bakanlıkların kripto para birimlerini ilişkili gazla çıkarmayı önermesiyle geliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.