a

Sec Kripto Para: Joe Biden Sec’e seçtiği hazine kriptoyu nasıl etkileyecek

Biden’ın açılışının ardından, Washington’da aralarında Gary Gensler, Janet Yellen de dahil olmak üzere kripto piyasalarını denetleyecek birkaç kişiden oluşan yeni yüzler göreceğiz. Sec kripto para piyasası üzerindeki etkisini geçtiğimiz günlerde yaşadık. Özellikle Ripple ile olan davadan dolayı piyasa oldukça etkilenmişti.

Gary Gensler, sec’e liderlik etmek için seçildi. bu düzenleyici, madeni paraların Menkul Kıymetler olduğunu düşündüğünde, Telegram, Kik, Enigma ve BitClave dahil olmak üzere kripto projelerini para cezasına çarptırdığında ve geçen ay Ripple’a karşı bir dava açtığında devreye giriyor. Ve dün, Janet Yellen, ABD’nin ekonomik gelişimini şekillendirmede önemli bir rol oynayacağı yeni Hazine Sekreteri olarak yemin etti.

Ancak kripto endüstrisi hakkında ne düşünüyorlar ve onu nasıl etkilemeye çalışabilirler? Bunu öğrenmek için eski bir SEC avukatı ve eski bir ABD avukatıyla konuştuk.

Gary Gensler SEC için seçildi

Joe Biden , geçen hafta Komisyon Üyesi Allison Herren Lee’yi SEC Başkan Vekili olarak atadı. Ancak bu hareketin geçici olması bekleniyor. CFTC’nin eski başkanı ve başkanın rol için seçtiği Gary Gensler, yakın gelecekte Senato tarafından onaylanacak.

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, genel beklenti, Gensler’in SEC’deki rolünün CFTC’deki görevine benzer olacağı yönündedir: “büyük ölçüde yönetilmeyen bir ekosisteme düzen getirmek.”

“Yasadışı faaliyetlere karşı önlem almamız gerekiyor. Ve evet, yatırımcıları korumamız gerekiyor. Kripto borsaları, Coinbase gibi büyük borsaların SEC veya CFTC’ye girmesi gerekiyor.” dedi. 2018’de Bloomberg ile yaptığı röportajdan alıntıdır. Sec kripto para piyasası üzerindeki etki için bu sözler oldukça önem taşımaktadır.

İyi haber şu ki, 63 yaşındaki Wall Street emektarı, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Bitcoin ve blockchain’in finansta nasıl kullanılabileceği hakkında bir kurs vermiş olan dijital varlıklar alanına oldukça aşina. Ayrıca, Coindesk için kripto para birimini “değişim için bir katalizör” olarak tanımlayan bir makale yazdı. Federal Rezerv’i modern ödemeler çağına getirme ihtiyacını tartıştı.

SEC’in yapısı içindeki kilit organlardan biri, federal menkul kıymetler yasalarının olası ihlallerine yönelik soruşturmaları yürütmek ve Komisyon’un federal mahkemelerdeki hukuk davalarını ve idari yargılamalarını kovuşturmaktan sorumlu İcra Bölümü’dür.

“Gensler’in İcra dairesine yenilenmiş enerji getirmesini beklerdim. Son dört yıldır, İcra Dairesi, davaların soruşturulmasını ve kovuşturulmasını etkileyen konularda sık sık çelişkili önceliklerle bölünmüş bir komisyonda gezinmek zorunda kaldı,” SEC’İN İcra Dairesinin eski kıdemli Danışmanı Philip Moustakis Decrypt dedi.

Şu anda Seward & Kissel LLP’de Danışman olarak görev yapan Moustakis, yeni liderlik altında Komisyon’un yalnızca özel fonlara ve yöneticilerine değil, kripto endüstrisine de daha agresif bir yaklaşım benimsemesini bekliyor. Bu yeni yaklaşım, yaptırım eylemlerinin sayısında büyük olasılıkla belirgin bir artışa neden olacaktır.

“Dijital varlıklar alanında bugüne kadar SEC’in Uygulama Bölümü dolandırıcılık, ICO’lar ve destekleyicileri ile ilgili davalar açtı. Bir süredir beklediğim ve bence yeni ve daha agresif bir başkanın altında gerçekleşmesi muhtemel olan bir sonraki mantıksal adım, dijital varlıklar, broker-bayiler, yatırım için borsalara ve ticaret platformlarına daha fazla odaklanmak olacaktır.” diye ekledi.

Jeff Alberts Konuştu

Eski ABD Avukatı ve şu anda hukuk firması Pryor Cashman’ın ortağı Jeff Alberts bir konuya dikkat çekti. Kripto para birimlerinin fon toplama aracı olarak kullanılması söz konusu olduğunda ekstra inceleme konusunda uyarıda bulunuyor.

“Gensler, gerçekten faydalı finansal yenilikler sunan dijital varlıklar alanında olanlar için iyi olan yenilik veya değişimden korkmuyor. Bununla birlikte, Gensler, menkul kıymetler yasalarını uygulama ve bu yasaları yatırımcılardan fon elde etmek için kripto para birimi teknolojisini kullanmak isteyenlere uygulama konusunda muhtemelen agresif olacaktır. Gensler iken SEC de bir ICO düşünürken herkes yakın takibinde beklemeliyiz.” Alberts anlattı.

Janet Yellen yemin etti

Joe Biden’in diğer yüksek profilli seçimi, 2014’ten 2018’e kadar Federal Rezerv’e başkanlık eden Janet Yellen ve 25 Ocak’ta Hazine Sekreteri olarak resmen onaylandı. Sec kripto para piyasası üzerindeki etkisine yeni isimler de önemli bir faktör olacaktır.

Yellen, geçmişte Bitcoin’i eleştirmişti. 19 Ocak’taki Senato onay duruşmasında Bitcoin savunucuları arasında dalga geçti. Konu terörist faaliyetler de dahil olmak üzere suçu kolaylaştırma söz konusu olduğunda “kripto para birimlerinin özellikle endişe verici olduğunu” belirtti.

O sırada, “Bence kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve kara para aklamanın bu kanallar aracılığıyla gerçekleşmemesini sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Yellen daha sonra eleştiriyi yatıştırmaya çalıştı. Kripto para birimlerinin ve diğer dijital varlıkların faydalarını ve finansal sistemin verimliliğini artırmak için sahip oldukları potansiyeli dikkate almamız gerektiğini kabul etti.

Albert’in görüşüne göre, bu ifadeler Yellen’in kripto alanına önceki yaklaşımıyla uyumlu.

Janet Yellen’in suç faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin aklanmasında Bitcoin’in rolü hakkındaki yorumları şaşırtıcı değil. Alberts, Bitcoin kullanıcıları yorumlarına dayanarak Yellen’in FinCEN’in kripto para birimine yaklaşımını değiştirebileceği sonucu çıkarılmamalı.

Yeni Bitcoin Düzenlemeleri İstiyor

Aralık 2020’de, ABD Hazine Bakanlığı’nın bir parçası olan FinCEN, bankaların ve para hizmeti işletmelerinin kayıt tutmasını ve günlük 3.000 doların üzerinde özel kripto cüzdanlarına transfer eden müşterilerin kimliğini doğrulamasını gerektiren kurallar önerdi. Ek olarak, onları günde 10.000 doların üzerinde işlem yapan müşteriler için rapor vermeye zorlayacaklardır.

Kamuoyu yorumları için son tarih 4 Ocak, normal 60 günlük sürenin çok altında olmasına rağmen yoğun eleştirilerin ardından bu süre uzatıldı. Dahası, 21 Ocak’ta başkan Biden, eski Bakan Mnuchin’in “barındırılmamış cüzdanlar” konusundaki önerisi de dahil olmak üzere, daha fazla gözden geçirmek için tüm ajans kural koyma çalışmalarını dondurdu .

Ancak, büyük endüstri oyuncuları hala FinCEN’in Beyaz Saray’ı dinlemeyeceğinden ve mevcut yorum dönemini duraklatmamaya karar verebileceğinden korkuyor. Dijital varlık borsası Coinbase, 25 Ocak Pazartesi itibariyle yorum döneminin hala açık olduğunu kaydetti. Şirket, bunun büyük olasılıkla önemli bir kafa karışıklığı yaratacağını söyledi. FinCEN’in “açık yorum dönemini resmi olarak kapatmasını ve yeni yönetimin talimatlarına uygun olarak önerilen kural koyma bildirimini geri çekmesini” talep etti.

Mahremiyet savunucuları muhtemelen şimdilik rahat bir nefes alabilir. Ancak mücadele sona ermekten çok uzak ve Yellen şimdi yemin ettiğinden, Hazine büyük olasılıkla kripto işlemlerini düzenleme girişimlerine devam edecek.

Heath Tarbert’in ayrılışı

Heath Tarbert, kısa süre içinde ajanstan ayrılacak. Daha önce Başkan Donald Trump’ın Hazine Departmanında üst düzey bir yetkili olarak görev yaptıktan sonra Temmuz 2019’da ajansa katılan CFTC Başkanı olarak görev yapmıştı. CFTC, türevler ve daha az ölçüde spot borsalar da dahil olmak üzere dijital varlık piyasalarının ABD federal düzenleyicisidir. Tarbert’in ajansta kısa bir süre komisyon üyesi olarak kalması bekleniyor. Alberts’a göre Başkanlık koltuğundan ayrılışı kripto endüstrisindeki birçok kişi tarafından hissedilecek.

“Heath Tarbert, blok zinciri teknolojisindeki yeniliklere alışılmadık bir bilgi ve saygı gösterdi ve yaygın olarak kripto para birimi alanının bir destekçisi olarak görüldü. Alberts, kripto alanındaki şirketler, kripto para birimi etkinliğini en iyi nasıl düzenleyecekleri konusundaki konuşmada onun destekleyici sesini özleyecek.” dedi.

CFTC Tarbert ayrılmasından geçen hafta şu sandalyeye lider adayı Georgetown Üniversitesi akademik Chris Brummer olduğu bildirildi. DC Fintech Week konferansını kurdu. Finans ve teknolojiyi çevreleyen düzenlemelere ve politikalara odaklanan Fintech Beat podcast’ine ev sahipliği yaptı.

Sec kripto para piyasası üzerindeki etkisini önümüzdeki günlerde hissedeceğiz.

Kaynak: decrypt

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.