a

SEC, Uniswap İncelemesine Başladığını Bildirdi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), popüler DeFi  protokolü Uniswap'ın arkasındaki şirket olan Uniswap Labs'ı araştırdığı bildirdi. Wall Street Journal'da yer alan haberde SEC'in kullanıcı geçmişini ve platformun yatırımcılar tarafından nasıl kullanıldığını araştırdığı bilgisi yer aldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), popüler DeFi  protokolü Uniswap’ın arkasındaki şirket olan Uniswap Labs’ı araştırdığı bildirdi. Wall Street Journal’da yer alan haberde SEC’in kullanıcı geçmişini ve platformun yatırımcılar tarafından nasıl kullanıldığını araştırdığı bilgisi yer aldı.

Soruşturma bilgisi, SEC’in çeşitli DeFi ekosistemini araştırmalarına yardımcı olmak için bir blockchain analitik firması ile bir anlaşma imzalamasından sadece birkaç gün sonra geldi. SEC başkanı Gary Gensler, geçmiş röportajlarında Defi piyasasını düzenleme ihtiyacını yeniden gündeme getirmişti. Uniswap, günlük işlem hacminde bir milyar doları aşan lider DEX protokolü olarak biliniyor. SEC’in en büyük Dex platformuna olan merakı ve ilgisi, Defi pazarına yönelik artan inceleme isteğini gösteriyor. Gensler, DeFi platformlarının merkezi olmadıkları söylense de, ödül olarak değerli tokenlar sundukları sebebiyle SEC’in gözetimi altında kalabileceklerini vurgulamıştı. Biden yönetimi, kripto para pazarını düzenleyici gözetim altına almak konusunda kararlı. Komisyon kararlarında kripto para vergilendirmesi bölümünün son derece tartışmalı geçmesi ve SEC Başkanı’nın yorumları artacak baskının habercisi olarak görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde TheBlock’a açıklama yapan Uniswap sözcüsü, düzenleyici makamlara tam olarak uyacaklarını söylemişti. Sözcü, “Sektörümüzü yöneten yasa ve yönetmeliklere uymayı ve düzenleyicilere herhangi bir soruşturmada yardımcı olacak bilgileri sağlamayı taahhüt ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Soruşturma ön aşamalarda olsa da, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun merkezi olmayan ve anonim olduğu gerekçesiyle eleştirilen DeFi dünyasının peşinden gideceğini ortaya koyuyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.