a
coinnet

Singapur Merkez Bankası, Kripto Borsalarının Rusya Yaptırımlarına İlişkin Açıklamada Bulundu

coinnet
coinnet

Singapur Merkez Bankası (MAS); kripto para borsalarının Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine getirilen Rus kullanıcılar üzerindeki kısıtlamalara uyması gerektiğini yineledi. Hatırlatma, araştırmacıların Rusya yanlısı aktivistlerin savaş çabalarını desteklemek için milyonlarca dolarlık dijital varlık topladıklarını tespit etmelerinin ardından geldi.

Singapur Merkez Bankası, Rusya’yı Hedef Alan Önlemlerin Tüm Finansal Kurumlar için Geçerli Olduğunu Söyledi

Singapur Para Otoritesi (MAS) Pazartesi günü yerel basında çıkan haberlere göre, lisanslı kripto para borsaları için Rusya’ya yönelik mali yaptırımlara uyum şart dedi. Açıklama, son çalışmaların Rus yanlısı grupların Ukrayna’daki Rus askeri operasyonlarını finanse etmek için milyonlarca ABD doları değerinde kripto bağışları aldığını tespit etmesinden sonra gelmişti.

Rusya’nın Şubat ayı sonlarında işgalinin ardından MAS, Mart ayında, Rus hükümetine fayda sağlayan bağış toplama da dahil olmak üzere belirlenmiş Rus bankalarına; kuruluşlarına ve faaliyetlerine yönelik mali önlemler aldı. Ulusal yayıncı Mediacorp’a ait bir TV kanalı olan Channel News Asia’nın (CNA) sorularına yanıt veren banka:

“Bu önlemler, Singapur’da faaliyet göstermek üzere lisanslı dijital ödeme belirteci hizmet sağlayıcıları (dptsp’ler) dahil olmak üzere Singapur’daki tüm finansal kurumlar için geçerlidir” dedi.

Düzenleyici, kripto para birimini Rus yanlısı gruplara yönlendirmek için kullanılan borsalara ilişkin herhangi bir rapor alıp almadığını belirtmedi. Bununla birlikte otorite, kripto hizmet sağlayıcılarının yaptırım uygulanan bankalar ve yasaklı faaliyetlerle uğraşmaktan kaçınmak için sağlam kontrollere sahip olmaları gerektiğini vurguladı.

MAS bu platformların, müşterilerinin kimliklerini doğrulamak ve işlem yapan karşı taraflarını taramak için müşteri durum tespiti yapması gerektiğine dikkat çekti. Singapur Merkez bankası, DPTSP’lerin yasaklardan kaçınmaya yönelik potansiyel girişimleri de izlemesi gerektiğini belirtti.

Blockchain adli tıp firması Chainalysis tarafından Temmuz ayında yayınlanan bir raporda; Ukrayna savaşında Rus tarafını desteklemek için 2,2 milyon doların üzerinde kripto para birimi toplayan 50’den fazla kuruluş tespit edildi. Şirketin yaptırım stratejisi başkanı Andrew Fierman CNA’ya; dronlardan kurşun geçirmez yeleklere kadar her şeyi satın almak için kullanılan kripto bağışlarının şimdiden 4,8 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Ekim ayında başka bir kripto izleme platformu olan TRM Labs tarafından Eylül ayı itibariyle yayınlanan araştırmaya göre. 22 Rus yanlısı grup, bu yıl 24 Şubat’ta Rusya’nın işgalinin başlamasından bu yana 400.000 dolar topladılar.

Singapur Merkez Bankası, dijital varlık ekosisteminde destekleyici bir rol oynadıkları için kripto para birimlerinin benimsenmesini memnuniyetle karşılıyor. Önerilen önlemler arasında yatırımcılar için risk farkındalığı değerlendirmesi ve kripto ticareti için ödünç alınan fonların kullanımının yasaklanması yer alıyor.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.